Taśmy Kaczyńskiego: Wiemy ile zarabia się w spółce Srebrna. Kwoty robią wrażenie

2019-02-02 6:00
Srebrna. Spółka która daje władzę
Autor: Piotr Molęcki/East News Srebrna. Spółka która daje władzę

– Srebrna to przechowalnia ludzi PiS na gorsze czasy – w rozmowie z „Super Expressem” bez ogródek oświadczył Krzysztof Brejza (36 l.) z PO. Nie ma wątpliwości, że przez ostatnie dwie dekady przedsiębiorstwo dawało chleb ludziom z pierwszych stron gazet. Obecnie zatrudnia 16 osób, które zarabiają średnio po 10 tys. zł miesięcznie.

Spółka zatrudnia na umowę o pracę 16 osób. W 2017 r. ich wynagrodzenia pochłonęły 1 896 627 zł – średnio jedna osoba zarabia więc 10 tys. zł miesięcznie.

Dokładnej listy nazwisk nie znamy, więc nie wiemy czy są wśród nich osoby z zarządu i rady nadzorczej. A ci dostają dodatkowe pieniądze. Roczne wydatki na wynagrodzenia zarządu Srebrnej oraz Rady Nadzorczej to w sumie 506 625 zł.

W skład zarządu wchodzi przyjaciółka prezesa PiS Janina Goss (76 l.), kierowca Jarosława Kaczyńskiego (70 l.) czyli Jacek Cieślikowski (46 l.) oraz prezes zarządu Srebrnej Małgorzata Kujda (61 l.). Z tego tytułu średnio inkasują ok. 9 tys. zł. Z kolei Radzie Nadzorczej zarabia się średnio ok. 3,5 tys. zł.

O komentarz w sprawie zarobków chcieliśmy poprosić Krzysztofa Czabańskiego (71 l.), posła PiS i jednego z założycieli Srebrnej. – Dziękuję, ale nie – odpowiedział grzecznie.

Jeśli wierzyć dokumentom, na koniec 2017 r. aktywa Srebrnej opiewały na kwotę 25,2 mln zł! Wiadomo, że spółka jest właścicielem atrakcyjnych działek w samym centrum Warszawy. Ma także udziały w innych przedsiębiorstwach-córkach. Czym formalnie zajmuje się Srebrna? To „wynajem i zarządzanie nieruchomościami”, a także działalność reklamowa i medialna. Firma miała postawić dwa wieżowce, słynne już K-Tower.


– Pamiętajmy, że spółki związane ze Srebrną kupiły dom obok żoliborskiej posiadłości Kaczyńskiego. Chodziło o to, żeby prezes miał spokój – mówi Cezary Tomczyk (34 l.) z PO. W praktyce przedsiębiorstwo wykazuje różne wydatki, m.in. 11,4 tys. zł na pokarm dla zwierząt czy 41,9 tys. zł w związku z wydaniem biografii politycznej Lecha Kaczyńskiego (†61 l.).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE