Ważne ostrzeżenie dla kierowców. Czołgi zmierzają do wschodnich rejonów Polski

2021-05-29 10:37
Przepędzili czołgi na Wisłostradę
Autor: Simona Supino/Super Express

W przyszłym tygodniu rozpoczną się największe tegoroczne ćwiczenie wojsk w Polsce – Dragon-21. – Związany z nimi ruch wojsk na drogach już się rozpoczął i potrwa przez najbliższe trzy tygodnie – informuje rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński. Przemarsz wojsk nie powinien utrudniać ruchu na drogach, chociaż trzeba się liczyć z przejazdami wojskowych kolumn. Może też być utrudniony ruch kolejowy.

Scenariusz pozostaje ściśle tajny

Ćwiczenie odbędzie się od 2 do 18 czerwca w całym kraju, głównie we wschodnich rejonach Polski. Dowództwo 18. Dywizji – która będzie pierwszoplanowym ćwiczącym tegorocznej edycji Dragona – zostanie podczas ćwiczenia poddane certyfikacji dlatego też scenariusze nie są dowództwu znane. – Transporty ze sprzętem 18DZ wyruszyły w miejsca prowadzenia ćwiczenia już w ubiegły poniedziałek. Przemarsze wojsk potrwają jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie – powiedział mjr Lipczyński.

Transporty poruszające się głównie po wschodniej Polsce, będą organizowane w systemie kombinowanym. Pojazdy gąsienicowe będą transportowane w rejon ćwiczenia koleją. "Przewozy zostały zsynchronizowane z ruchem cywilnym, by nie zakłócać ruchu pasażerskiego" – podkreślił rzecznik prasowy 18. DZ. Jak dodał, pojazdy kołowe poruszają się po drogach publicznych, głównie w kolumnach. "Kolumna może liczyć do 20 pojazdów, żeby zapewnić bezpieczeństwo, każdą oznaczamy – pierwszy i ostatni pojazd są wyróżnione pomarańczowymi znakami" - powiedział. Podkreślił, że pojazdy w kolumnie nie są uprzywilejowane, chyba że przed pierwszym i za ostatnim pojazdem kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany z włączoną sygnalizacją - wtedy cała kolumna jest uznawana za uprzywilejowaną.

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Lidia Staroń nie gwarantuje obiektywizmu

Nie można wjeżdżać między pojazdy kolumny

Mjr Lipczyński w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że dozwolone jest wyprzedzanie kolumny wojskowej, trzeba przy tym pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumny. "Stąd nasz apel o szczególną ostrożność" – dodał. Rzecznik podkreślił też, że samo przemieszczenie ludzi i sprzętu w rejon szkolenia i z powrotem do macierzystych jednostek również jest częścią ćwiczenia.- Dla naszej dywizji - najmłodszej dywizji w Wojsku Polskim - jest to swoisty egzamin dojrzałości, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie trzy lata" – dodał rzecznik związku taktycznego, którego formowanie rozpoczęło się w 2018 r.

Podkreślił, że ćwiczenie jest bardzo ważne, podczas niego "dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej zostanie poddane certyfikacji – sprawdzeniu zdolności stanowiska dowodzenia dywizji do planowania i organizowania walki oraz do współdziałania z innymi rodzajami wojsk".

Karetka do nas nie przyjdzie? Adrian Zanberg pisze o problemach numeru alarmowego

Największe ćwiczenia w tym roku

Dragon-21 - ćwiczenie taktyczne z wojskami – to największe cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Celem tegorocznej edycji jest doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z WOT i układem pozamilitarnym. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W poprzedniej edycji, przeprowadzonej w 2019 r., przed wybuchem pandemii Covid-19, wzięło udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym 15 tys. żołnierzy polskich.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE