Wielka awantura o sądy. O co chodzi? Wyjaśniamy!

2020-01-25 6:05 DP
Sąd Najwyższy w Warszawie
Autor: copperconcept.org Sąd Najwyższy (Gmach Spawiedliwości) w Warszawie. Patynowy, zielony kolor kolumn ma korespondować z naturalną patyną na dachach kościoła i pałaców znajdujących się w pobliżu. Fasada gmachu wtapia się w zieleń zielonych pnączy na stelażach z patynowanej miedzi. Zachowana jest przez to harmonia historycznych budynków, zieleni pobliskiego parku oraz nowoczesnej architektury Gmachu Sprawiedliwości.

Znów wrze! Kolejna wojna o sądownictwo w Polsce. Po czwartkowej uchwale Sądu Najwyższego, dotyczącej nowej Krajowej Rady Sądownictwa, premier Mateusz Morawiecki (52 l.) zapowiada skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o jej zbadanie. Z kolei po przyjęciu przez Sejm tzw. ustawy kagańcowej interweniuje Komisja Europejska.

O co chodzi? Po pierwsze o czwartkową uchwałę Sądu Najwyższego, który stwierdził, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie są uprawnieni do orzekania. Jeśli jednak będą wydawać wyroki, może to grozić ich unieważnieniem. - Powiedzieć, że wobec tej uchwały są zastrzeżenia, to nic nie powiedzieć. Sędziowie SN uchwałą chcą się postawić ponad konstytucją. Rozstrzygnąć tego typu spór kompetencyjny jest władny tylko Trybunał Konstytucyjny – stwierdził premier.

Ale to nie jeden spór wokół polskiego sądownictwa. Kolejny dotyczy bowiem ustawy kagańcowej, którą w piątek przyjął Sejm. Jeśli prezydent ją podpisze, to sędziowie w zasadzie nie będą mogli krytykować uchwalanego przez polityków prawa. Tacy sędziowie mogą być karani za podważanie praworządności. Kary mogą być naprawdę surowe, z usunięciem z zawodu włącznie.

ZOBACZ TEŻ: Igor Tuleya BEZ OGRÓDEK: Ziobro PODPALIŁ sądy! [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Przyjęcie ustawy przez Sejm wywołało reakcję Komisji Europejskiej, która skierowała wniosek o jej zbadanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A ten może nałożyć na Polskę kary w wysokości nawet kilkuset tysięcy euro dziennie!

Najnowsze