Wybory, urna wyborcza, głosowanie

i

Autor: East News

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie? Gdzie wrzucić kartę do głosowania?

2020-06-26 23:01

Do wtorku 16 czerwca mogli się zgłaszać wyborcy, którzy chcą wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020 poprzez głosowanie korespondencyjne. Według jakich zasad może odbyć się głosowanie korespondencyjne? Jak dokładnie będzie ono wyglądać? Zobacz nasz poradnik, w którym szczegółowo to wyjaśniamy.

Głosowanie w nadchodzących wyborach prezydenckich, których pierwsza tura już w niedzielę 28 czerwca, odbędzie się w systemie mieszanym (hybrydowym) poprzez: głosowanie w lokalach wyborczych i głosowanie korespondencyjne. Chęć głosowania w sposób korespondencyjny wyborca mógł zgłosić do 16 czerwca włącznie. Wszyscy, którzy tak zadecydowali, powinni otrzymać pakiet wyborczy do 23 czerwca (lub  26 czerwca jeśli w dniu wyborów obowiązuje cię kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych), który składa się z: karty do głosowania, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu na karcie. Pakiet wyborczy, a także koperta zwrotna mają oznaczenia "przesyłka wyborcza". 

Zobacz także: Jak głosować w drugiej turze wyborów? PORADNIK SUPER EXPRESSU. Wybory 2020

Głosowanie korespondencyjne krok po kroku: Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, zakleja, a całość wkłada do  koperty zwrotnej, do koperty zwrotnej wkłada też podpisane oświadczenie.

Kiedy i gdzie dostarczyć pakiet wyborczy? Najpóźniej do 26 czerwca 2020 roku należy wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej na terenie gminy, w której jest twoja komisja wyborcza lub też zanieść kopertę zwrotną do urzędu gminy (może to zrobić za nas też inna osoba). W dniu wyborów w godzinach głosowania można dostarczyć kopertę zwrotną do twojej komisji wyborczej (również może to zrobić za nas inna osoba).

Wieczór wyborczy na SE.pl. Pierwsze wyniki, analizy ekspertów, relacje ze sztabów

i

Autor: SE

Koperty wysłane pocztą trafią później do komisji wyborczej. Tam wyjmowane będą z kopert zwrotnych koperty na kartę do głosowania i wrzucane do urny bez otwierania. Do urny nie trafią koperty do głosowania w kilku przypadkach (oznacza to, że kartę uważa się za nieważną, a nie bierze się jej pod uwagę do wyniku głosowania):
- jeśli oświadczenie nie jest dołączone
- jeśli dane na oświadczeniu są niewpisane lub wpisane nieczytelnie
- jeśli koperta na kartę do głosowania jest niezaklejona
- jeśli wyborca podpisany na oświadczeniu nie figuruje w spisie wyborców przekazanym gminnej obwodowej  komisji wyborczej

Wybory prezydenckie - jak głosować korespondencyjnie? Komunikat PKW

W sejmowej ustawie o głosowaniu korespondencyjnym zapisano, że karze grzywny podlega ten kto bez uprawnienia otwiera pakiet wyborczy lub zaklejoną kopertę zwrotną. Na karę więzienia do lat 3 naraża się natomiast ten kto niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia, podrabia lub kradnie kartę do głosowania.