Wybory prezydenckie 2020. Lista kandydatów. Co proponują? [PROGRAMY]

2020-05-29 10:41 ZPL

Wybory prezydenckie 2020 coraz bliżej. Data nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie 28 czerwca pójdziemy do urn, by wybrać głowę państwa. O najważniejszy urząd w państwie rywalizuje dziesięciu polityków. Co proponuje każdy z nich? Se.pl postanowił przyjrzeć się bliżej programom kandydatów na prezydenta Polski.

Wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się w maju, ale przez pandemię koronawirusa musiały zostać przełożone. Co prawda w TVP odbyła się nawet debata kandydatów, ale ostatecznie okazało się, że w maju nie wybierzemy prezydenta. Nie oznacza to jednak, że kampania wyborcza nie trwa. Najważniejsze zmiana to oczywiście zastąpienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Rafałem Trzaskowskim. Kandydat PO z miejsca zaczął piąć się w sondażach i zaczyna gonić obecnego prezydenta. Z najnowszego sondażu wynika, że prezydent Warszawy cieszy się poparciem około 26 procent pytanych. Andrzej Duda może liczyć na 38 procent. Ta znacząca zmiana oznacza jedno: przed nami niezwykle interesująca kampania wyborów prezydenckich 2020. Se.pl postanowił przygotować zestawienie najważniejszych kandydatów oraz przedstawić ich programy.

Robert Biedroń - kandydat Wiosny obiecuje m.in. minimalną emeryturę w wysokości 1600 złotych, przeznaczenie 7,2% PKB na opiekę zdrowotną oraz leki za 5 złotych, które są na receptę. Lider Wiosny obiecuje również program milion mieszkań na wynajem.

Krzysztof Bosak - kandydat Konfederacji obiecuje niskie podatki, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Bosak zamierza również dbać o oszczędności, anulując chociażby subwencję na TVP.

Andrzej Duda - obecny prezydent obiecuje utrzymanie programów socjalnych: 500 plus, podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, wprowadzenie specjalnego zasiłku dla osób, które straciły pracę przez pandemię.

Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat przekonuje wyborców rozdzieleniem państwa od Kościoła, do 2050 roku odejściem od węgla w polskiej gospodarce, uważa, że brak zmiany w ustawie aborcyjnej jest najlepszym rozwiązaniem

Marek Jakubiak - kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej opowiada się za wzmocnieniem roli prezydenta, reformą sądownictwa oraz za wprowadzeniem sędziego pokoju

Władysław Kosiniak - Kamysz - prezes PSL obiecuje zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6,8% oraz wprowadzenie zerowego VAT-u na zdrową żywność. Polityk PSL zamierza również wprowadzić wybory na RPO oraz prokuratora generalnego

Mirosław Piotrowski - kandydat Ruchu Prawdziwa Europa opowiada się za radykalną obniżką podatków, ustabilizowaniem cen energii oraz za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci

Paweł Tanajno - bezpartyjny kandydat chce wprowadzenia niskich podatków i przywrócenie wolności Polakom. 

Rafał Trzaskowski - kandydat Platformy Obywatelskiej zapowiada likwidację TVP, zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 PKB. Kandydat PO deklaruje również wsparcie programu in vitro oraz finansowanie programu budowy mieszkań.

Stanisław Żółtek - popierany przez Kongres Nowej Prawicy. Polityk uważa, że powinniśmy rozważyć wyjście z UE oraz opowiada się za wprowadzeniem modelu prezydenckiego.

Nieprzyjemne słowa o Tusku. Duda wyciągnął asa z rękawa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze