Wzruszające! Kaczyński wszedł na mównicę w kościele by wspomnieć zmarłą aktorkę. Piękne słowa

2021-01-11 13:59 pmar
Częstochowa: Jarosław Kaczyński wymodlił zwycięstwo! Wybory spędził na Jasnej Górze
Autor: Super Express Częstochowa: Jarosław Kaczyński wymodlił zwycięstwo! Wybory spędził na Jasnej Górze

W niedzielę wieczorem w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona została comiesięczna (już 129) msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Była ona jednak wyjątkowa, ponieważ po jej zakończeniu odbyło się pożegnanie zmarłej w grudniu Katarzyny Łaniewskiej. Aktorkę z kościelnej mównicy, usytuowanej tuż przy ołtarzu, wspominał sam Jarosław Kaczyński. Z jego słów wyraźnie przebijał się smutek po stracie i wielki szacunek, jakim Kaczyński darzył Łaniewską...

Katarzyna Łaniewska zmarła 7 grudnia w wieku 87 lat. Aktorka znana m.in. z "Plebanii" i trzech części "Kogla-mogla", została pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Służewieckim Nowym przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie. Z uwagi na pandemie koronawirusa pogrzeb Katarzyny Łaniewskiej miał bardzo skromny charakter. Uczestniczyła w nim tylko najbliższa rodzina i przyjaciele. Przy trumnie z ciałem aktorki dało się jednak wyraźnie zauważyć wieniec od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz: Pogrzeb Katarzyny Łaniewskiej. Pojawił się były mąż. Kaczyński kupił wieniec [ZDJĘCIA]

- Pani Katarzyna Łaniewska była aktorką, wybitną aktorką, i była, co za tym idzie, artystą. Bo aktor, prawdziwy aktor, a już w szczególności wybitny aktor, jest artystą, bo to sztuka, choć ulotna, to bardzo ważna, niezwykła, niezastąpiona - mówił Jarosław Kaczyński. Wskazał przy tym, że "jeśli kogoś Bóg obdarzy tym nieczęstym talentem, to może i powinien czynić wiele dla kultury poprzez teatr, film, różnego rodzaju widowiska". - Ale może złożyć się także i tak, że może, chociaż tu już jest kwestia woli, dobrej woli, czynić wiele także w innych dziedzinach, zabiegać o dobro, o dobro wspólne. Zabiegać o dobro, które odnosi się do wspólnoty, do wspólnoty tej najszerszej, w której uczestniczymy, wspólnoty narodowej - kontynuował.

- Pani Katarzyna Łaniewska była kimś, kto wybrał dobro i trwał w tej szczególnej dla aktora działalności przez całe dziesięciolecia. (…) To był wybór piękny, który czyni z pani Katarzyny Łaniewskiej nie tylko wybitną artystkę, ale także wybitną obywatelkę; kogoś kto służy, nie tylko w swojej dziedzinie, ale służy także w tym najszerszym wymiarze - podkreślił prezes PiS.

- To, że pani Katarzyna Łaniewska miała talent, to mogliśmy się przekonać także i tutaj. Każde słowo było niczym innym jak wyrazem tego talentu, gdy czytała Pismo Święte, gdy odczytywała wezwania modlitwy wiernych, zawsze to robiła w taki sposób, że ktoś kto nawet nie miałby pojęcia, że jest aktorką i to wybitną aktorką, musiałby się w tym zorientować. Jej silny głos, pewność i modulacja, to wszystko wskazuje właśnie na to. Dawała nam tutaj swój talent, ubogacała te spotkania, te Msze i czyniła je jeszcze ważniejszymi niż i tak były (...) To, że nigdy jej tutaj nie usłyszymy, że nie ma jej wśród nad, to naprawdę wielki cios, wielki ból, myślę ze dla wszystkich, którzy tworzą wspólnotę uczestników tych Mszy, nie ukrywam, że i dla mnie. To cios bolesny i niespodziewany - wspominał wzruszająco.

Jarosław Kaczyński,  Katarzyna Łaniewska
Autor: Marek Zieliński/Super Express

- Żegnamy dzisiaj ją w tych szczególnych warunkach, w czasie pandemii, w kościele gdy jest dużo mniej osób niż bywało zwykle (…) Nie mogliśmy być nawet na jej pogrzebie, ale będziemy ją pamiętać, bo jesteśmy jej dłużnikami, wielkimi dłużnikami. Chylimy czoła przed jej życiem i jesteśmy przeświadczeni, ja jestem głęboko przekonany, że Bóg nagrodzi jej postawię i że kiedyś ci, którzy na to zasłużą, spotkają się tam, gdzie każdy z nas iść powinien, u stóp naszego Ojca - zakończył Kaczyński swą laudację ku czci zmarłej aktorki.

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Miała 87 lat
Najnowsze
KOMENTARZE