Z Londynu do Ministerstwa Finansów. PiS znalazł swojego Rostowskiego

2019-11-12 6:00 bj
Jacek Rostowski
Autor: AKPA

Co łączy Tadeusza Kościńskiego (63 l.), kandydata na ministra finansów z Jackiem Rostowskim (68 l.), szefem resortu finansów w rządzie PO-PSL? Obaj urodzili się w Londynie, obaj uczyli się tam ekonomii – Rostowski w London School of Economics, Kościński – w Goldsmiths, University of London.

Rostowski został ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska (62 l.) w 2007 roku. Media pisały, że Rostowski (a właściwie Jan Antony Vincent-Rostowski) urodził się w Londynie, tam zdobył wykształcenie ekonomiczne i ma podwójne obywatelstwo. Tymczasem okazuje się, że PiS również postawił na ekonomistę, który urodził się w stolicy Wielkiej Brytanii.

Gdy w piątkowy wieczór Mateusz Morawiecki (51 l.) ogłaszał skład swojego nowego rządu, zaskoczeniem było nazwisko kandydata na ministra finansów. Po cenionym przez premiera Jerzym Kwiecińskim (60 l.) stanowisko ma objąć Tadeusz Kościński. Nie jest to jednak nowa postać w polskim rządzie. Ostatnio był wiceministrem finansów, a poprzednio podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz w resorcie przedsiębiorczości i technologii. Wcześniej pracował m.in. w Banku Zachodnim WBK, kiedy kierował nim Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda (47 l.) ocenia, że następca Jerzego Kwiecińskiego jest bardzo doświadczonym i profesjonalnym politykiem. - Miałem okazję wielokrotnie pracować z Tadeuszem Kościńskim, zwłaszcza w różnych sprawach międzynarodowych, kiedy towarzyszył mi w czasie delegacji, więc wiem, że to jest człowiek o bardzo wysokich kwalifikacjach – przyznał Andrzej Duda.

BJ

Najnowsze