Za darmo dostaniesz leki na raka. Nowa lista leków refundowanych cz. 2

2018-04-28 6:00 LB

Na takie zmiany chorzy na raka czekali od lat. Od maja pacjenci z nowotworem płuc i nerki będą wreszcie nowocześnie leczeni. Na listy refundacyjne wchodzą innowacyjne leki, które mogą uratować życie tysiącom osób.

1 maja zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna, a wraz z nią zmienią się programy lekowe. Tym razem chorzy na raka mają się z czego cieszyć. - Tak dużych zmian nie było od dawna. Wysłaliśmy ministrowi zdrowia list gratulacyjny - mówi nam Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Na zmianach skorzystają przede wszystkim pacjenci z nowotworem płuc. Od dawna walczyli o nowe terapie, które przedłużają życie nawet o wiele lat. Zyskają dwa immunologiczne preparaty. - Pierwszy można stosować już w pierwszej linii leczenia, czyli od razu po postawieniu diagnozy. Drugi zaś będzie stosowany u chorych na raka płaskonabłonkowego, u których po klasycznej chemioterapii nastąpił rozwój choroby. Tej drugiej grupie pacjentów dotychczas nie mieliśmy nic do zaoferowania - mówi nam dr Dariusz Kowalski, onkolog.

Dobre wiadomości są także dla chorych na raka nerki. - Od maja zyskają dostęp do immunoterapii. Szacujemy, że z dwóch nowych preparatów skorzysta ponad tysiąc osób z rozsianym rakiem nerki. To prawdziwa rewolucja - mówi nam onkolog prof. Cezary Szczylik.

Sprawdz, ile dopłacis:

Jaskra

Akistan - 3,20 zł

Alphagan - 9,00 zł

Azopt - 17,98 zł

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Arava - 6,72 zł

Milurit - 3,20 zł

Diclac (tabletki) - 9,73 zł

Choroba Alzheimera

Cogiton - 16,63 zł

Ristidic -19,78 zł

Choroby tarczycy

Eltroxin - 9,41 zł zł

Euthyrox - 5,35 zł

Letrox - 6,08 zł

Choroba wrzodowa

Controloc - 12,63 zł

Crohnax

Famogast - 3,65 zł

Gastral

Ortanol - 21,54 zł

Depresja

Alventa - 10,87 zł

Efectin - 18,52 zł

Velaxin - 21,47 zł

Najnowsze