ZABIORĄ trzynaste emerytury?! REWOLUCJA? ZNACZĄCA wypowiedź człowieka z ZUS

2020-09-03 5:55 CHA, BO
Robert Gwiazdowski
Autor: EAST NEWS Robert Gwiazdowski

Emeryci z niecierpliwością wyczekują nowego roku. Wedle zapowiedzi rządzących wiosną seniorzy dostaną „13”, późną jesienią czekają ich z kolei wypłaty 14. emerytur. Ale zdaniem członka rady nadzorczej ZUS, prof. Roberta Gwiazdowskiego (60 l.), te dodatki zbyt mocno obciążają budżet, a seniorom opłacają się mniej niż emerytury bez podatku! Czy czeka nas rewolucja w świadczeniach?

– System emerytalny jest do zmiany, bo z roku na rok będzie coraz gorzej. Dodatki typu „13” i „14” to wabik wypuszczony przez polityków – mówi nam prof. Gwiazdowski. Jego zdaniem zapowiedzi władz, że jakiekolwiek świadczenie dodatkowe będzie przyznane seniorom na stałe, to obietnica bez pokrycia. – Budżet państwa nie jest bez dna – alarmuje ekonomista. – Z całą pewnością emerytury bez podatku są korzystniejsze dla samych seniorów, to także rozwiązanie mniej obciążające dla budżetu. Podatek dochodowy trzeba generalnie obniżać – dodaje członek rady nadzorczej ZUS.

ZOBACZ TEŻ: Już wszystko wiadomo! Waloryzacja 2021, 13. i 14. emerytury [WYSOKOŚĆ, TERMINY]

Profesor twierdzi, że opodatkowanie emerytur jest absurdalne, bo samo ściąganie daniny generuje potężne koszty. – Pobieranie od emerytur podatku PIT tylko zwiększa koszty. Bo jak państwo ściąga ze składek i podatków płaconych na bieżąco, powiedzmy, 1000 zł na emeryturę, po czym zabiera emerytowi 170 zł podatku, to tylko generuje koszty poboru podatków na emerytury i od emerytur. Lepiej (…) zostawiać mu te 1000 zł, zamiast dawać 13. emeryturę – mówił w Business Insider.

O wprowadzenie emerytur bez podatku od jakiegoś czasu apelują PSL, a także Związek Emerytów Polskich.

ZOBACZ TEŻ: Emerytura bez podatku? PiS stawia sprawę jasno! Podatki to obowiązek Polaków!

Aurelia Weis (65 l.) emerytka z Przeworska (woj. podkarpackie)

Mam niewiele ponad 1500 zł emerytury, ciężko związać za to koniec z końcem. Cieszą mnie wypłaty „13” i zapowiedź „14”, ale podobno emerytura bez podatku opłaca się bardziej. Ja jestem zadowolona z każdej pomocy finansowej.

Sedno Sprawy - Jadwiga Emilewicz

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze