STARE FILMY JAK NOWE,  czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji zdjęcie otwierające

i

Autor: Materiały prasowe MFiPR, Projekt cyfrowej rekonstrukcji i digitalizacji klasyki polskich filmów zrealizowany w ramach Programu Polska Cyfrowa

Stare filmy jak nowe, czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji

2022-05-10 0:05

Są takie polskie filmy, które nie nudzą się nigdy. Doskonałym przykładem są „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego. Według raportu „Polacy o polskich filmach” opracowanego przez naukowców z warszawskiego SWPS oraz Filmoteki Narodowej, w latach 2004-2019 był on niekwestionowanym liderem popularności. Zgromadził przed telewizorami łącznie 63,7 miliona widzów! Ale każdy ma swoje ulubione filmy, do których lubi wracać. Teraz można je obejrzeć w każdej chwili, w doskonałej jakości i za darmo – na platformie streamingowej 35mm.online.

To dobra wiadomość dla każdego fana polskiej kinematografii – już nie musimy czekać do świąt, aby obejrzeć swój ulubiony film! W ramach partnerskiego projektu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa powstała bowiem filmowa platforma streamingowa z perełkami polskiej kinematografii – 35mm.online

Skąd ta niecodzienna nazwa? Po prostu 35 milimetrów to taśma, na której pracowali filmowcy przez ponad 100 lat i wszystkie filmy z biblioteki serwisu zostały właśnie na takiej taśmie utrwalone i przetworzone do formy cyfrowej.

Na platformie 35mm.online znajdziemy nie tylko popularne pozycje filmowe, gromadzące przed telewizorami miliony widzów, ale też niszowe, mniej znane lub trudniej dostępne polskie produkcje. Zrekonstruowane w ramach projektu filmy można oglądać w dowolnym momencie i bez żadnych  opłat! A w dodatku w doskonałej jakości, bo filmy na 35mm.online to dziedzictwo polskiej kinematografii w wersji cyfrowej.

STARE FILMY JAK NOWE,  czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji ramka 1

i

Autor: Materiały prasowe

Co znajdziemy na platformie 35mm.online?

Rekonstrukcją cyfrową zostały objęte filmy klasyków polskiego kina: Hasa, Skolimowskiego, Kawalerowicza, Kutza, Kondratiuka, Zanussiego, Falka, Bajona i wielu, wielu innych. Nie brak tu również kultowych produkcji Barei, Koterskiego czy Machulskiego.

Dla miłośników dokumentu nie lada gratką będą filmy polskiej szkoły dokumentalnej, m.in. Munka, Karabasza, Łozińskiego czy Titkowa. Wartość historyczną mają także wydania Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994. A na najmłodszych widzów czekają, kochane przez kolejne pokolenia, seriale animowane: „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „2 koty + 1 pies”.

 STARE FILMY JAK NOWE,  czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji infografika 1

i

Autor: Materiały prasowe

Filmy dostępne dla każdego

Twórcy platformy dołożyli starań, aby z zasobów mogli korzystać wszyscy. Dlatego materiały filmowe, które znajdziemy na platformie 35mm.online, posiadają audiodeskrypcje (dla osób słabowidzących i niewidomych), transkrypcje (dla osób niesłyszących) oraz napisy w wersji polskiej i angielskiej, a także kompleksowe opisy. Platforma ma również wersję anglojęzyczną.

Tych, którzy wolą urządzenia mobilne z pewnością ucieszy informacja, że 35mm.online jest dostępna w aplikacji na Androida i iOS, a już wkrótce na smart TV.

Wszystko na ten temat tutaj.

STARE FILMY JAK NOWE,  czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji ramka 2

i

Autor: Materiały prasowe

Na czym polega cyfrowa rekonstrukcja?

„Rekonstrukcja cyfrowa materiałów filmowych ma na celu przywrócenie pierwotnej jakości filmom, realizowanym na taśmie światłoczułej i pozwala zachować zasoby polskiej  kinematografii dla przyszłych pokoleń – w  jakości z dnia premiery i wyrazie artystycznym wykreowanym przez twórców” – mówi przedstawicielka Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. 

To niezwykle skomplikowany, wieloetapowy proces. Jak wygląda? Spójrzmy:

Stare filmy jak nowe, czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji nowa infografika 2

i

Autor: Materiały prasowe Link: Powiększ

Aby cały proces przebiegał sprawnie, potrzeba więc nie tylko nowoczesnych urządzeń, ale i wielu doskonale przygotowanych specjalistów. To właśnie dzięki ich pracy możemy znowu cieszyć się naszymi ulubionymi filmami i oglądać je zawsze, kiedy mamy na to ochotę na 35mm.online.

Jak powstała platforma?

Platforma streamingowa 35mm.online powstała w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego”. Projekt zrealizował Polski Instytut Sztuki Filmowej razem z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. 

Całkowita wartość projektu wynosi 107 292 917,71 zł, natomiast wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to 75 121 952,02 zł.

Warto dodać, że znaczenie tego projektu mocno wykracza poza szerokie udostępnienie filmów odbiorcom. Cyfrowa rekonstrukcja przywraca blask starszym filmom, ale przede wszystkim zabezpiecza materiały filmowe przed zniszczeniem i pomaga zachować dorobek polskiej kinematografii dla przyszłych pokoleń.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj krótki film o fascynującym procesie cyfrowej rekonstrukcji:

 STARE FILMY JAK NOWE,  czyli co obejrzymy dzięki cyfrowej rekonstrukcji belka

i

Autor: Materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki