96-letnia Irmgard F. sekretarka z obozu w Stutthof przed sądem. Z pierwszej rozprawy uciekła

i

Autor: CHRISTIAN CHARISIUS/AFP/East News 96-letnia Irmgard F. sekretarka z obozu w Stutthof przed sądem. Z pierwszej rozprawy uciekła

96-letnia sekretarka z obozu w Stutthof przed sądem. Już raz uciekła

2021-10-19 15:38

96-letnia Irmgard Furchner będzie sądzona za to, że między czerwcem 1943 r., a kwietniem 1945 r. miała pomagać kierownictwu obozu koncentracyjnego w Stutthof w zabijaniu więźniów. Pracowała wtedy jako sekretarka i stenotypistka, a odpowie za współudział w mordzie około 11 tysięcy osób. Jej proces miał się zacząć pod koniec września, jednak przed pierwszą rozprawą uciekła.

We wtorek (19 października) w niemieckim Itzehoe rozpoczął się proces Irmgard Furchner, dawnej sekretarki i maszynistki w obozie koncentracyjnym w Stutthof, która miała się przyczynić do wymordowania 11 tysięcy osób. Proces 96-latki miał się początkowo zacząć 30 września, wtedy jednak oskarżona nie stawiła się w sądzie, bo tego samego dnia rano uciekła z domu opieki, w którym na stałe przebywa. Po kilku godzinach została znaleziona przez policję i aresztowana. 96-latka przyznała, że uciekła bo bała się szyderstwa na sali sądowej. Nie uchroniło ją to przed stawieniem się przed sądem. Jak za dziennikiem "Bild" podaje Polska Agencja Prasowa, staruszka na rozprawę przyjechała na wózku inwalidzkim, a głowę miała owiniętą chustką. Proces 96-latki jest uważany za jeden z ostatnich dotyczących zbrodniarzy wojennych w Niemczech.

Pierwszy transport do Auschwitz - 80 rocznica w Tarnowie

Furchner była sekretarką komendanta obozu w Stutthof Paula Wernera Hoppego. Miała być przez niego szczegółowo informowana o wszystkich zbrodniach i metodach ich przeprowadzania, a także zapewniać sprawne funkcjonowanie obozu koncentracyjnego. Obrońca kobiety poddawał w wątpliwość to, czy ze względu na charakter swojej pracy kobieta była świadoma zbrodni dokonywanych w obozie. Powiedział też, że jego klientka nie będzie niczego komentować.  

Co ciekawe postępowanie w sprawie 96-letniej zbrodniarki jest rozpatrywane przez wydział dla nieletnich, ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat. 

Sonda
Czy byłeś kiedyś w Muzeum Stutthof w Sztutowie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE