Tarnów. 80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Stąd wywożono ludzi na śmierć [ZDJĘCIA]

2020-06-14 6:00 AT

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy transport do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Znalazło się w nim 728 osób, osadzonych wcześniej w tarnowskim więzieniu. Ponad dwustu z nich przeżyło II wojnę światową. Najdłużej żyjącym więźniem pierwszego transportu był zmarły w 2019 roku Kazimierz Albin.

Pierwszy transport polskich więźniów do Auschwitz wyruszył 14 czerwca 1940 roku, z placu pod Dębem (obecnie pl. Bohaterów Getta). Dzień wcześniej Niemcy wyznaczyli 753 osadzonych w tarnowskim zakładzie karnym, którzy mieli trafić do obozu koncentracyjnego, lecz ostatecznie w transporcie znalazło się 728 mężczyzn. Jedną osobę w ostatniej chwili wycofano z transportu, los pozostałych 24 nie jest znany.

Przed wywózką więźniowie zostali poddani dezynfekcji w budynku łaźni żydowskiej, a następnie ulicą Wałową i Krakowską przemaszerowali pod niemiecką eskortą na dworzec kolejowy w Tarnowie. Stamtąd pociąg zabrał ich do Auschwitz, gdzie dotarli w godzinach popołudniowych.

II wojnę światową przeżyło ponad 200 więźniów pierwszego transportu. Najdłużej spośród nich żył Kazimierz Albin, który zmarł w 2019 roku. 14 czerwca 1975 przed budynkiem dawnej łaźni żydowskiej w Tarnowie odsłonięto monument autorstwa Otto Schiera, upamiętniający pierwszy transport do Auschwitz.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Strzelanina pod Płońskiem! Mąż zamordował żonę i siebie