Zaporoska Elektrownia Atomowa

i

Autor: STRINGER/AFP/East News Zaporoska Elektrownia Atomowa

Przerażająca prognoza

Elektrownia atomowa nie działa po ataku Rosjan. Za 10 dni zagrożony będzie cały świat?

2023-03-09 9:15

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę, przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek (8/9 marca), całkowicie została odcięta od prądu Zaporoska Elektrownia Atomowa. "Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 dób" – informuje koncern Enerhoatom. Co potem? "Zagrożenie radiacyjne dla całego świata".

Ludzie Putina po raz kolejny przeprowadzili zmasowany atak na Ukrainę. Od nocy ostrzeliwują wszystkie większe miasta, zabili już sześć osób, uderzają w cele cywilne. "Rosja powróciła do starego schematu (swoich działań) - masowych ostrzałów rakietowych Ukrainy w nocy, gdy ludzie śpią. Eksplozje odnotowano w większości regionów, trafiono w obiekty infrastruktury i budynki mieszkalne" - pisze w mediach społecznościowych Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wojna na Ukrainie. Niebezpiecznie po ataku na elektrownię atomową

Sytuacja jest bardzo poważna. Wielkie obawy budzi Zaporoska Elektrownia Atomowa, która wskutek ataków została całkowicie odcięta od zasilania. Koncern Enerhoatom przekazał, że zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują pracę elektrowni, wystarczy na 10 dób [wcześniej PAP podawał, że chodzi o 10 godzin, to była pomyłka - przyp. red.]. "W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi dla całego świata" – ostrzega. Z oficjalnego komunikatu Enerhoatomu wynika, że "w następstwie uderzenia rosyjskich rakiet o godzinie 3.53 (2.53 czasu polskiego) doszło do odłączenia ostatniej linii energetycznej, która łączyła Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińskim systemem energetycznym".

Elektrownia atomowa kontrolowana przez Rosjan. "To ogranicza możliwości"

Koncern przypomina też, że elektrownia jest kontrolowana przez okupujące ją rosyjskie wojska. "Ogranicza to możliwości utrzymania ciągłości działania tej siłowni przez ukraiński personel". "W tej chwili niezbędne są działania całej wspólnoty międzynarodowej na rzecz wycofania raszystowskich ugrupowań terrorystycznych z terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przekazania jej pod pełną kontrolę kompetentnego i legalnego operatora – ukraińskiego Enerhoatomu i przywrócenia warunków bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego tego obiektu jądrowego" - czytamy.

Sonda
Obawiasz się ataku Rosjan na Polskę?
W. KOSINIAK-KAMYSZ: BĘDZIEMY KONTYNUOWAĆ BUDOWĘ ELEKTROWNI JĄDROWEJ
Listen on Spreaker.