Ogromne niebezpieczeństwo w Czarnobylu! Nie uwierzysz, co Rosjanie urządzili na terenie elektrowni  (mają tam skład amunicji)

i

Autor: AP/SUPER EXPRESS

Ogromne ryzyko w Czarnobylu! Nie uwierzysz, co Rosjanie urządzili na terenie elektrowni atomowej

2022-03-30 10:59

Trudno uwierzyć w to, z jaką lekkomyślnością zachowują się rosyjscy żołnierze, okupujący tereny Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. To, co robią, może mieć katastrofalne skutki. "Domagamy się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła natychmiastowe kroki w celu zdemilitaryzowania strefy wykluczenia wokół elektrowni i wprowadzenia tam specjalnej misji" - żąda w związku z tym ukraiński rząd.

"Ukraina domaga się od Rady Bezpieczeństwa ONZ niezwłocznego podjęcia działań w celu demilitaryzacji okolic Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej ze względu na ryzyko wybuchu" - mówiła na środowym (30 marca) briefingu wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk. W imieniu rządu zaapelowała także o wprowadzenie tam specjalnej misji ONZ, "aby usunąć ryzyko powtórzenia się czarnobylskiej katastrofy jądrowej w wyniku działań rosyjskich wojsk okupacyjnych" - cytuje ją PAP. A katastrofa jest więcej niż prawdopodobna, ponieważ żołnierze rosyjscy urządzili w zajętej przez siebie strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni... magazyn amunicji z czasów II wojny światowej. "To amunicja, która może samoistnie wybuchnąć i wywołać pożar, jak to stało się we wtorek (29 marca) w magazynie w obwodzie biełgorodzkim w Rosji" - komentuje Wereszczuk.

CZYTAJ TAKŻE: Irpień jak po apokalipsie. Wymarłe miasto, na ulicach zwłoki i gruzy. Wstrząsające nagranie!

Rosjanie w telewizji grożą Europie wojną jądrową

"To przykład typowego dla Rosjan nieprzestrzegania bezpieczeństwa technicznego i masowego wykorzystania niebezpiecznej amunicji z czasów II wojny światowej" - dodaje ukraińska wicepremier. "Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska ze strefy Czarnobyla. Nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne działania rosyjskiego wojska są bardzo poważnym zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla setek milionów Europejczyków" - cytuje jej słowa portal NV.ua.

CZYTAJ TAKŻE: Generał z Ukrainy ogłosił, że zrobi to dla dzieci z Mariupola. Współczesny Korczak? Niesamowity gest

Sonda
Czy obawiasz się, że w Czarnobylu może dojść do kolejnego nieszczęścia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE