Papież Franciszek

i

Autor: AP/Alessandra Tarantino Papież Franciszek

Szokujące nagranie!

Kardynał potajemnie nagrał papieża Franciszka. Jest podejrzany o kilka przestępstw!

2022-11-25 9:19

Skandal w Watykanie! Kardynał Angelo Becciu w ubiegłym roku nagrał swoją rozmowę z papieżem Franciszkiem bez jego wiedzy. Włoskie media teraz publikują jej zapis wskazując, że Becciu ma sporo za uszami. Jest oskarżony o nieprawidłowości finansowe związane ze sprzedażą luksusowej kamienicy w Londynie. Miał być też częścią zorganizowanej grupy przestępczej. Czego chciał od papieża?

Sprawa potajemnego nagrywania papieża Franciszka ujrzała światło dzienne w czwartek (24 listopada). Włoskie media dotarły do nagranej w lipcu zeszłego roku  rozmowy i opublikowały jej zapis. Wygląda na to, że kardynał Angelo Becciu, który zarejestrował swoje spotkanie z Franciszkiem, jest w coraz większych tarapatach. Becciu to były już zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. W tej chwili odpowiada wraz z innymi oskarżonymi przed Trybunałem Watykańskim za nieprawidłowości finansowe. Głównym wątkiem procesu jest sprawa luksusowej kamienicy w Londynie, którą Watykan kupił za 275 milionów funtów między innymi pochodzących ze środków zebranych na świętopietrze, czyli na dobroczynną działalność papieża. Po skandalu nieruchomość została sprzedana, a Stolica Apostolska straciła na tym prawie 90 mln funtów.

Kardynał nagrał papieża. "Pomagało mu kilka osób"

W toku sprawy do materiałów dowodowych śledczy dodali nagranie rozmowy kardynała z papieżem Franciszkiem, jakie znaleźli wśród osobistych rzeczy tego pierwszego. Rozmowa miała miejsce w lipcu ubiegłego roku, na trzy dni przed otwarciem procesu Becciu i tuż po tym, gdy papież opuścił szpital po poważnej operacji jelita. Z nagrania wynika, że w jego realizacji uczestniczyły też osoby trzecie, które zarejestrowały rozmowę w porozumieniu z włoskim kardynałem. Na pięciominutowym nagraniu słychać, jak zhańbiony kardynał zarzuca papieżowi, że ten już go skazał i proces jest niepotrzebny. Słychać też, jak kardynał próbuje uzyskać od Franciszka potwierdzenie, że wyraził on zgodę na zapłacenie okupu za porwaną przez dżihadystów w Mali kolumbijską zakonnicę. Papież raczej się od tego odżegnuje, z rozmowy wynika też, że nie jest jeszcze w pełni sił po operacji. 

Skandal w Watykanie. Kardynał w grupie przestępczej?

To wciąż nie wszystko. Okazuje się bowiem, że przeciwko byłemu dostojnikowi toczy się jeszcze jedno śledztwo. Alessandro Diddi, watykański promotor sprawiedliwości poinformował, że Becciu jest też podejrzany o udział w grupie przestępczej. Ta równoległa z procesem w Watykanie sprawa dotyczy operacji finansowych prowadzonych przez niego na Sardynii, skąd pochodzi i gdzie spółdzielnię prowadzi jego brat - podaje PAP. 

Sonda
Czy Franciszek jest dobrym papieżem?
Papież Franciszek nie miał litości. Okrutna kara! Abp. Głódź zesłany do pałacu. Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają