koronawirus, pandemia, epidemia, covid

i

Autor: pixabay.com

Niepokojące odkrycie

Naukowcy ujawniają straszne skutki Covid-19. Mówią o nieodwracalnych zmianach

2023-02-19 18:30

Niemal u połowy osób, które przechorowały zakażenie Covid-19, skutki choroby mogą być nieodwracalne - piszą chińscy naukowcy z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan w piśmie medycznym "Radiology". Po dwóch latach od zakażenia niemal 40 proc. pacjentów nadal ma zmiany w płucach. Co to oznacza? Czym są te zmiany?

Nieodwracalne zmiany w płucach u 39 proc. osób, które przebyły zakażenie koronawirusem? Naukowcy ostrzegają

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasz świat na jakiś czas stanął na głowie. Dziś przynajmniej w Polsce życie wróciło już całkowicie do normy - przynajmniej jeśli chodzi o odejście od lockdownów, obostrzeń czy nauki zdalnej. Jednak skutki zdrowotne pandemii mogą zostać z wieloma z nas na zawsze - ostrzegają chińscy naukowcy. U części osób, które przechorowały zakażenie Covid-19, skutki choroby są zapewne nieodwracalne - piszą badacze z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan w piśmie medycznym "Radiology". Przeprowadzili tomografię komputerową płuc u 144 pacjentów o średniej wieku 60 lat, który wyzdrowieli po zakażeniu Covid-19 dwa lata temu. Wyniki badań mogą niepokoić.Po pół roku od wyzdrowienia u 54 proc. pacjentów stwierdzono obecność zmian w płucach, takich jak włóknienie, zgrubienia tkanki, pojawienie się torbieli, zmian

Po dwóch latach ozdrowieńcy mają nadal zmiany w płucach. Mogą one prowadzić do niewydolności oddechowej

przypominających plaster miodu, nieprawidłowe poszerzenie ścian oskrzeli i inne. Po dwóch latach odsetek ten wynosił 39 proc., zaś osób z tak zwanymi śródmiąższowymi zmianami zwłóknieniowymi było tyle samo. Objaw ten może prowadzić do włóknienia płuc i niewydolności oddechowej. Naukowcy obawiają się, że skutki przebycia Covid-19 mogą być nieodwracalne dla zatrważającego odsetka ozdrowieńców.

Sonda
Czy znałeś kogoś, kto umarł na Covid-19?

QUIZ wiedzy o zdrowiu: Czy potrafisz samodzielnie zdiagnozować chorobę?

Pytanie 1 z 8
Chronicznie bolą cię mięśnie. To oznacza, że cierpisz na:
Krzysztof Jackowski mówi o wojnie i covidzie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają