Świeć Się z Energą. Bielsko-Biała świeci najpiękniej!

2020-01-23 0:36
Świeć Się z Energą. Bielsko-Biała świeci najpiękniej!
Autor: Energa Bielsko-Biała

11. edycja konkursu na Świetlną Stolicę Polski rozstrzygnięta – Bielsko-Biała na finiszu okazała się zdecydowanie najlepsza. Do potrzebujących z miejscowości biorących udział w finale akcji trafi energooszczędny sprzęt AGD o wartości 200 tys. zł, który ufundowała Grupa Energa. Bo ten konkurs to nie tylko doskonała zabawa i promocja miast z różnych stron Polski, ale przede wszystkim wielka akcja charytatywna.

Bielsko-Biała otrzymała ponad 14 tys. głosów. Łącznie na najpiękniej oświetlone miasta głosowało aż 67 132 osób. Na podium znalazły się jeszcze Zamość i Rzeszów.

Sprzęt wart 200 tys. zł

Rywalizacja była bardzo zacięta, niemal codziennie zamieniały się miejscami miasta walczące o najwyższy stopień podium. O tytuł Świetlnej Stolicy Polski mężnie walczyły: Legnica (woj. dolnośląskie), Bydgoszcz (woj. kujawsko- -pomorskie), Zamość (woj. lubelskie), Wschowa (woj. lubuskie), Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie), Brzesko (woj. małopolskie), Radom (woj. mazowieckie), Opole (woj. opolskie), Rzeszów (woj. podkarpackie), Łomża (woj. podlaskie), Czersk (woj. pomorskie), Bielsko-Biała (woj. śląskie), Starachowice (woj. świętokrzyskie), Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie), Września (woj. wielkopolskie) i Świnoujście (woj. zachodniopomorskie). Każdy z tych 16 wojewódzkich finalistów otrzyma ufundowany przez Grupę Energa energooszczędny sprzęt AGD o wartości 10 tys. zł, który trafi następnie do domów dziecka i innych potrzebujących osób. Bielsko-Biała, czyli nowo wybrana Świetlna Stolica Polski, otrzyma dodatkową nagrodę – do osób potrzebujących z miasta u stóp Beskidów trafi energooszczędny sprzęt AGD o łącznej wartości 50 tys. zł. Sprzęt ufundował jeden z największych polskich koncernów energetycznych – Grupa Energa.

Kto głosuje, ten pomaga!

Akcja „Świeć się z Energą” cieszy się ogromną popularnością już od 11 lat. To nie tylko świetna zabawa, która pomaga dostrzec piękno polskich miast – zwłaszcza tych mniej znanych i rzadziej odwiedzanych. Przede wszystkim jest to jednak wielka akcja charytatywna. Każdego roku internauci oddają tysiące głosów w plebiscycie, a nagrodzone miasta otrzymują wysokiej klasy energooszczędny sprzęt AGD. To wielkie wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Energooszczędne urządzenia trafiły już do dziesiątek placówek wspierających osoby najbardziej potrzebujące m.in. do domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej oraz bezpośrednio do setek rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazany przez Energę sprzęt ułatwia ludziom codzienne życie, pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz wody i przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne. W tym roku charytatywne wsparcie od Grupy Energa, w ramach 11 lat akcji, przekroczy już ponad milion złotych!

Nie ma przegranych

W 11. edycji wzięło udział aż 175 pięknie oświetlonych miast i miasteczek. Do plebiscytu zgłaszały je władze miejskie, samorządowcy, mieszkańcy i sympatycy. Wygranymi są nie tylko finaliści konkursu, ale wszyscy uczestnicy, bo dzięki rywalizacji w akcji „Świeć się z Energą” polskie miasta cieszą oczy mieszkańców pięknym zimowym oświetleniem i zyskują oczarowującą aurę świąteczną.

Cała Polska pięknie się zaświeciła, ale BB podbiła serca internautów

Przy jednej z galerii handlowych Bielska- -Białej stanął świetlny napis „I<3BB”, co oznacza z angielskiego „Kocham BB”. Głosując na zdjęcia pięknie oświetlonego Bielska-Białej, internauci zadecydowali: wśród pięknie oświetlonych polskich miast BB nie ma sobie równych!

W tym roku zamontowano w Bielsku-Białej aż 600 różnych elementów świetlnych. Bożonarodzeniowe dekoracje tradycyjnie ozdobiły główne arterie miasta, m.in. ulice: Warszawską, Partyzantów, Bystrzańską, Piastowską i Andersa. Ozdobione zostało także rondo na Hulance, a nad niektórymi uliczkami Starego Miasta rozwieszono łańcuchy świetlne z kolorowymi motywami świątecznymi.

Energooszczędna choinka

W Bielsku-Białej – na pl. Chrobrego, pl. Ratuszowym, pl. Opatrzności Bożej i na Rynku –stanęły cztery sztuczne choinki. Najpiękniejsza, z pl. Chrobrego, ma ponad 15 m wysokości i aż 65 tys. punktów świetlnych! Cała dekoracja bazuje jednak na energooszczędnym oświetleniu LED. Wykorzystano różne barwy światła: białą ciepłą, białą zimną, zieloną i czerwoną. Dzięki lampkom z efektem zimnego błysku choinka bardziej przyciąga uwagę niż w ubiegłych latach. Choinkę przystroiły także m.in. gwiazdy, kule 3D wykonane z maty metalizowanej imitujące bombki, bombki odporne na warunki atmosferyczne oraz girlanda w kolorach białym i złotym.

Bohaterowie z bajek

Jak co roku miasto przystroiły również naturalne drzewka. Na zamku Sułkowskich pojawiła się świetlna iluminacja, tym razem w kolorach białym i niebieskim. W sąsiedztwie fontanny z Reksiem stanęło drzewko świetlne. Pojawiły się świetlne anioły, udekorowano fontannę przed Teatrem Polskim, a przy ul. Orkana stanęła drewniana szopka z iluminacją. Przy ul. 11 Listopada tradycyjnie już umieszczono przestrzenną figurę Reksia, a na pl. Wojska Polskiego – figury Bolka i Lolka, które były świetlną niespodzianką dla mieszkańców. Reksio oraz Bolek i Lolek to bohaterowie uwielbianych przez najmłodszych Polaków animowanych dobranocek. Powstawały właśnie w Bielsku-Białej.

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

Bombki, szopki, choinki, mnóstwo elementów świetlnych, błysków i płomyków, a obok nich nasi bliscy – dzieci, ukochani, psy, koty, a nawet króliki. Do konkursu fotograficznego „Świeć się z Energą” zgłoszono aż 1957 zdjęć.

Fotografowie i amatorzy zgłaszali swoje zdjęcia w 5 kategoriach: Moje Miasto, Moi Bliscy, Mój Dom, Moja Iluminacja i Moja Ulubiona Szopka. W każdej z kategorii Jury wybierało zwycięzcę i5 wyróżnionych zdjęć. Obrady przebiegały niezwykle burzliwie, kandydatów do zwycięstwa było wielu, a poziom był wyrównany. Zwycięzca Grand Prix otrzyma bon do sklep.energa.pl o wartości 3 tys. zł, zdobywcy I miejsca w każdej z kategorii –bon o wartości 1 tys. zł, a za wyróżnienie –bon o wartości 500 zł. Oto lista nagrodzonych zdjęć:

GRAND PRIX

Grzegorz Porcz „Dzika choinka”, zdjęcie zgłoszone zostało w kategorii Moja Iluminacja

MOJE MIASTO

 I miejsce: Monika Rękas „Choinka z miastem wtle” (Toruń)

Wyróżnienia: Marcin Tyrkała „Dźwigozaury” (Szczecin), Patryk Kowalski „Syrenka warszawska” (Warszawa), Konrad Rutkowski „Na peronie” (Kraków), Sandra Papiernik „Lodowisko” (Warszawa), Grzegorz Jastrząb „Krwiste niebo nad miastem” (Zawiercie)

MOI BLISCY

 I miejsce: Paweł Węgier „Choinka”

 Wyróżnienia: Beata Perera „Trochę magii”, Maciej Kularz „Czekają...”, Katarzyna Grębowicz „Oczekiwanie”, Grażynka Jarzębowska „Wirująca spódnica na prąd”, Hanna Majchrzak „Nasza Gwiazda”

MOJA ILUMINACJA

 I miejsce: Piotr Jamiński „Magia świąt”

 Wyróżnienia: Kacper Peciak „Wir światła”, Bogusław Zdanowski „Magiczne drzewo”, Bartosz Stępień „Luka”, Kuba Sobczyk „Tatrzańskie święta”, Paweł Ciszek „Jest świątecznie, kolorowo”

MOJA ULUBIONA SZOPKA

I miejsce: Agnieszka Maruszczyk „Szopka z piernika”

Wyróżnienia: Maciej Hoim „Jest klimat”, Grażyna Mróz „Szopka”, Robert Jagusiak „Bóg się rodzi”, Alicja Trojnar „Szopka wstylu hiszpańskim”, Zbigniew Janyst „Kieleckie świętowanie”

MÓJ DOM

I miejsce: Mateusz Pazdan „Trud świątecznych przygotowań”

Wyróżnienia: Barbara Kluk „Mój domek wOciece”, Aleksander Brych „Gorący Kominek”, Agnieszka Warias „Święta wPolańczyku”, Piotr Gabor „szopka wPtaszkowej”, Jarosław Aleksandrzak „Światło pod strzechy”

Swoich zwycięzców wyłonili także internauci, którzy oddali 54 724 głosów. W każdym województwie zdobywcy największej liczby głosów otrzymywali odpowiednio I miejsce (nagrodą jest bon do sklep.energa.pl o wartości 300 zł), II miejsce (bon o wartości 200 zł) i III miejsce (bon o wartości 100 zł). Listę wszystkich nagrodzonych można znaleźć na stronie SwiecSie.pl.

ZACHWIANIE REALNEGO OBRAZU PRZYCIĄGA UWAGĘ
Lidia Popiel – przewodnicząca jury, znana fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, ambasadorka akcji „Świeć się z Energą”
Lidia Popiel – przewodnicząca jury, znana fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, ambasadorka akcji „Świeć się z Energą”

Ze zgłoszonych zdjęć bije naturalność i uczucia ludzi, którzy je robili. A gdy mamy do czynienia z uczuciami, to przelewają się one w jakiś sposób na nas i utrudniają nam chłodną ocenę. Wybór zdjęcia Grand Prix był jednak niemal jednogłośny, ponieważ wszelkie zachwiania realnego obrazu ściągają uwagę, tworzą bajkowy, niesamowity klimat. Okazało się, że do zrobienia tego zdjęcia wykorzystano proste narzędzie. Niepotrzebne są więc skomplikowane instrumenty, by zdjęcie robiło wrażenie i mogło zająć pierwsze miejsce w tak poważnym konkursie.

Z TYCH ZDJĘĆ PŁYNIE POZYTYWNA ENERGIA
Jarosław Kozłowski, koordynator projektu Świeć się z Energą, od 11 lat członek jury, Energa SA
Jarosław Kozłowski, koordynator projektu Świeć się z Energą, od 11 lat członek jury, Energa SA

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że z nadesłanych na konkurs zdjęć bije pozytywna energia. Dostaliśmy zdjęcia bardzo rodzinne –czasami dosłownie, czasem podpatrujące bliskich przy domowych obowiązkach. Nagrodziliśmy zdjęcie, na którym widać trud osoby, która spędziła czas na przygotowaniu świątecznych potraw, a potem sobie odpoczywa. Widzieliśmy braci, którzy wspólnie ubierają choinkę, zwierzaki, które są dla nas bardzo bliskie i wiele eksperymentów ze światłem. Obserwuję jak z roku na rok fotografowie coraz poważniej podchodzą do tej zabawy.

DOBRE ZDJĘCIE WZBUDZA EMOCJE W PATRZĄCYM
Martyna Gonczarska, członek jury, szefowa działu foto „Super Expressu”
Martyna Gonczarska, członek jury, szefowa działu foto „Super Expressu”

Jury miało trudne zadanie przed sobą, żeby wybrać najlepsze, w naszej opinii, zdjęcia. Staraliśmy się nagrodzić nie tylko najładniejsze, ale także takie, które były dobre technicznie, dobrze wykadrowane, a przede wszystkim wzbudzały emocje w patrzącym. W każdej kategorii było dużo pięknych zdjęć, jednak to z „Moją iluminacją” mieliśmy największą zagwozdkę. Uczestnicy wykazali się ogromnym talentem, uważnością na detale i otoczenie, pomysłowością oraz wrażliwością. Dziękujemy za zgłoszenia, a zwycięzcom gratulujemy!

Świeć Się z Energą
Autor: Materiały Prasowe Link: https://swiecsie.se.pl/