Pożary w Australii. Wrocławskie zoo pomaga zagrożonym zwierzętom

2020-01-08 11:26 mar
Wrocławskie zoo pomaga zagrożonym zwierzętom w Australii
Autor: pixabay.com

Wrocławskie zoo przekaże 10 tys. dolarów australijskich na rzecz ratowania zwierząt w płonącej części Australii. Środki te pochodzą z dobrowolnych dopłat 1 zł do biletu „Zoo na ratunek”. Chętni do pomocy zagrożonym gatunkom mogą wziąć udział w publicznej zbiórce pieniędzy.

Od września w Australii trwają ogromne pożary, które zagrażają nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Szacuje się, że w ogniu i na skutek zatrucia dymem mogło zginąć nawet 500 mln zwierząt.

Naukowcy obawiają się, że niektóre endemiczne gatunki mogą wyginąć bezpowrotnie. Taki los mógł spotkać grubogonika, małego torbacza zamieszkującego Wyspę Kangura. Zagrożone są też kangorszczur długonogi oraz żałobnica brunatna - ptak z rodziny kakaduowatych, którego populację udało się w ostatnich latach odbudować.

- Taka sytuacja może za chwilę dotknąć kolejne gatunki, bo Australia to kontynent endemitów, które w większość są specjalistami żywieniowymi: roślinnymi i zwierzęcymi - tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes zarządu ZOO Wrocław. - Wyobraźmy sobie, że spłoną wszystkie drzewa eukaliptusowe, główne źródło pokarmu koali. Niektóre z tych drzew osiągają niemal 100 metrów wysokości, więc nie odrosną w ciągu jednego miesiąca, potrzebują na to lat. To za długo by wykarmić całą populację tak lubianych misiów koala i ich potomstwa.

W tej sytuacji wrocławskie zoo zdecydowało się pomóc w ratowaniu zagrożonych zwierząt i przekazać 10 tys. dolarów australijskich The Bushfire Emergency Wildlife Fund - funduszowi prowadzonemu przez Zoos Victoria w Melbourne.

- Lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt z tego zoo, to specjaliści, którzy wiedzą jak zająć się dzikimi zwierzętami - wyjaśnia Radosław Ratajszczak. - Nasza pomoc posłuży im do sfinansowania lekarstw, dodatkowej opieki weterynaryjnej, rehabilitacji, czy budowy tymczasowych punktów opieki nad ocalonymi zwierzętami.

Przekazane środki pochodzą z funduszu ochrony gatunkowej, który powstał, by wspierać ratowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Fundusz zasilany jest m.in. z dobrowolnych dopłat 1 zł do biletu „Zoo na ratunek”.

Jeśli ktoś chce wesprzeć pomoc dla australijskich zwierząt, może to zrobić na jeden z trzech sposobów:

• Wpłacając na specjalną zbiórkę publiczną, którą wrocławskie zoo uruchomiło w porozumieniu z Zoos Victoria w Melbourne: www.zrzutka.pl/australia

• Wpłacając darowiznę lub przekazując 1 proc. podatku na powołaną przez wrocławskie zoo Fundację Dodo (KRS 0000623492), w tytule przelewu wpisując "Australia" (PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław - nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040)

• Odwiedzając wrocławskie zoo i wybierając bilet "Zoo na ratunek" z opcją +1zł, dzięki czemu ogród uzbiera kolejne środki, by dalej pomagać zwierzętom w ich naturalnym środowisku.