Super Express» Kobieta» Zdrowie» Dlaczego warto zbadać dno oka

Dlaczego warto zbadać dno oka

Badanie dna oka, czyli ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej, pozwala zdiagnozować nie tylko choroby okulistyczne, ale także wiele schorzeń ogólnoustrojowych.

Jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Pozwala ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych i tarczy nerwu wzrokowego. Badanie dna oka umożliwia też rozpoznanie chorób plamki żółtej (np. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem - AMD), jaskry, ciałka szklistego. Natomiast wysokie ciśnienie dna oka (nazywane również ciśnieniem śródgałkowym lub wewnątrzgałkowym) może być sygnałem takich chorób ogólnoustrojowych, jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- miażdżyca.

Kto musi się przebadać

Takiemu badaniu bezwzględnie powinny się poddać:
- osoby, u których doszło do znacznego obniżenia ostrości wzroku,
- osoby ze schorzeniami ogólnymi, w przebiegu których dochodzi do zmian na dnie oka: chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi (białaczka, niedokrwistość, czerwienica, skazy krwotoczne),
- chorzy po urazach głowy,
- cierpiący na zaburzenia równowagi lub z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego,
- ponadto wskazaniem do wykonania badania są zaburzenia widzenia barw, częste bóle głowy, ubytki w polu widzenia - centralne lub obwodowe, zez u dzieci.

Metody badania

W Polsce najpopularniejszą metodą wciąż pozostaje oftalmoskopia bezpośrednia, zwana też wziernikowaniem bezpośrednim.

Na czym polega to badanie? Najpierw lekarz musi rozszerzyć źrenicę pacjenta. W tym celu stosuje krople do oczu z atropiną. Następnie, używając oftalmoskopu (wziernika okulistycznego), wpuszcza przez źrenicę snop światła, który oświetla dno oka.

Dość często stosuje się również oftalmoskopię pośrednią. Do tego badania lekarz używa soczewki skupiającej o dużej sile. Jedną z najnowocześniejszych metod jest badanie za pomocą funduskamer Non-Mydriatic - w tym przypadku okulista przeprowadza diagnozę na podstawie kolorowego zdjęcia dna oka. W Polsce jednak jest to wciąż rzadka technologia.

Badania dna oka nie muszą być poprzedzone żadnymi dodatkowymi przygotowaniami, są bezbolesne i nieuciążliwe.

Uwaga!
Górna granica normy ciśnienia śródgałkowego wynosi 21 mmHg. Wartości większe są patologiczne i w większości przypadków mogą wskazywać na jaskrę - chorobę, która nieleczona może doprowadzić nawet do ślepoty.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida