włosy, kobieta, fryzury

i

Autor: East News

Narcyzm - co to jest i kiedy staje się niebezpieczny? Jak leczyć narcyzm?

2015-11-27 17:00

W obecnych czasach dbanie o siebie, wiara we własne możliwości, siła przebicia i pozytywny obraz siebie są cenione i promowane. Co jednak kiedy stanowią dominującą sferę osobowości, a ich nasilenie utrudnia kształtowanie satysfakcjonujących relacji? Kiedy dbanie o siebie przekształca się w samouwielbienie i zapatrzenie we własną osobę i skąd się bierze narcyzm?

Pierwotny narcyzm

Jednym z naturalnych etapów wczesnego dzieciństwa jest przeżywanie siebie jako istoty wszechmocnej, będącej centrum świata. Troskliwa matka przybiega, by ukoić płacz dziecka, dba o nie, dostarcza pożywienie, pielęgnuje i przytula. Malec nie ma jeszcze świadomości własnej zależności od otoczenia. Ta faza rozwoju wiąże się z przeżywaniem tzw. narcyzmu pierwotnego, a jej prawidłowy przebieg skutkuje przekierowaniem energii z wewnątrz na zewnątrz po drugim roku życia. Wtedy to mały człowiek osiąga pierwszą świadomość własnej zależności.

Rana narcystyczna

Kiedy jednak we wczesnej fazie dziecko nie doświadczy umiejętnego odpowiadania na jego potrzeby, może się wytworzyć tzw. rana narcystyczna. Dzieje się tak zarówno w momencie kiedy rodzic odrzuca dziecko, zaniedbując je i dając przekaz, że jest mało ważne, jak i w momencie nadmiernej idealizacji dziecka, wymagania od niego spełniania oczekiwań dorosłego i utrudniania mu bycia sobą. Takie zachowania ze strony rodzica powodują, że malec woli powrócić do siebie i odrzucić niesprzyjające otoczenie. Takie mogą być początki kształtowania się osobowości narcystycznej.

Narcyzm agresywny

Osoby cechujące ten typ narcyzmu rozpoznać można po przekonaniu o własnej wielkości, potrzebie podziwu ze strony otoczenia, braku empatii, przedmiotowym traktowaniu innych i zachowaniach manipulacyjnych. Obrona przed bliskością realizuje się tu poprzez kontrolowanie, niedopuszczanie do własnej zależności, brak umiejętności widzenia partnera. Nie ciężko się domyślić, że przy takiej strukturze psychicznej trudno zbudować wartościową relację. W dodatku osoby dotknięte narcyzmem agresywnym rzadko uświadamiają sobie własny problem, a cierpią na tym bliskie im osoby.

Narcyzm nadwrażliwy

Przy tym typie narcyzmu dominuje niepewność, przesadna koncentracja na własnym wizerunku, nieumiejętność przyjmowania krytyki oraz poczucie bycia obserwowanym. Takie osoby koncentrują się mocno na sobie, na tym jak wypadły i czy zrobiły na innych oczekiwane wrażenie. Nie są jednak agresywne wobec otoczenia.

Leczenie

Narcystyczne zachowania mogą być głęboko zakorzenione w strukturze psychicznej i pochodzić z wczesnego dzieciństwa. Praca nad nimi jest możliwa poprzez psychoterapię i relację klient-terapeuta. Dzięki niej istnieje możliwość ponownego i bezpiecznego przejścia przez poszczególne etapy bycia z drugim człowiekiem i doznawania emocji. Jest to zwykle proces długotrwały, bo nie chodzi tu tylko o zmianę zachowań, lecz dotarcie do pierwotnych wzorców i wpłynięcie na strukturę osobowościową. Wymaga to wysiłku i motywacji. Cena jest jednak wysoka, bo ostatecznie narcyzm może prowadzić do głębokiego cierpienia w samotności.

Autor: Kamila Sitkowska - psycholog, psychoterapeutka dziecięca, Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM www.razem-fundacja.org

Zobacz: Co oznaczają twoje zdjęcia i statusy na Facebooku? Sprawdź, czy jesteś narcyzem!

Przeczytaj też: Rihanna cierpi na NARCYSTYCZNE ZABURZENIE OSOBOWOŚCI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają