WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się AMFETAMINA - objawy, działanie. PORADNIK RODZICA: Co powinieneś wiedzieć o narkotykach

AMFETAMINA - objawy, działanie. PORADNIK RODZICA: Co powinieneś wiedzieć o narkotykach

08.07.2011, godz. 14:00
Amfetamina - objawy, działanie. PORADNIK RODZICA: Co twoje dziecko może brać na wakacjach
foto: EAST NEWS

Jak działa amfetamina? Jakie są objawy jej zażycia? Odpowiedzi znajdziecie w artykule. PORADNIK RODZICA to przydatny cykl artykułów, dzięki którym sprawdzisz lub uzupełnisz swoją wiedzę i dowiesz się na co zwrócić uwagę, np. gdy dziecko wraca z wakacji. 

PORADNIK RODZICA - Co powinieneś wiedzieć o narkotykach. Cykl 9 artykułów - codziennie w newsletterze SE.pl

AMFETAMINA - (amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A)

OPIS, działanie:

Amfetamina to środek psychostymulujący, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Dawniej używana była w medycynie, jako środek stosowany przez osoby otyłe, aby się odchudzić, a także przez sportowców jako doping. Pod inna nazwą - benzedryna, była stosowana w medycynie ok. 80 lat temu, do leczenia astmy oskrzelowej.
Amfetamina i metamfetamina (pochodna) występuje w postaci białego bezwonnego proszku o gorzko-cierpkim smaku (w nielegalnych prowizorycznych laboratoriach jest uzyskiwana nieoczyszczona metamfetamina - jako żółtawy proszek o zapachu jajek), może występować również w formie białych tabletek. Działanie amfetaminy w zależności od sposobu zażycia może trwać od 3-5 minut (przyjęcie przez śluzówkę nosa) lub ok 20 min. (przyjęcie doustne). Pobudzenie w zależności od dawnki może trwać od 2-3 godzin.

Patrz też: Narkotyki - PORADNIK RODZICA. SPIS artykułów

OBJAWY zażycia:

- silne pobudzenie psychomotoryczne, euforia
- brak łaknienia, jadłowstręt
- rozszerzone źrenice
- podwyższone ciśnienie, szybki oddech
- zwiększone wydalanie moczu 

SKUTKI DZIAŁANIA - pozornie pozytywne oraz negatywne:

- zwiększenie wydolności psychomotorycznej
- polepszona koncentracja, możliwość łatwego zapamiętywania i skupienia na danej czynności
- poczucie pewności siebie, zadowolenia, odsunięcie lęku
- agresywność, nerwowość, drażliwość
- formikacje, czyli poczucie insektów chodzących po skórze
- bezsenność
- przy długotrwałym zażywaniu: znaczny spadek wagi

Gdy organizm zaczyna wydalać amfetaminę z obiegu pojawiają się: wewnętrzny niepokój, senność, bóle głowy, myśli samobójcze, obniżenie napięcia mięśni, wzmożne łaknienie. Jeśli znajdziesz w domu nieznanego pochodzenia tabletki, kapsułki, igły, strzykawki, małe torebki plastikowe zawierające biały proszek lub kryształki, możesz podejrzewać, że to amfetamina.

Niebezpieczeństwa związane z zażywaniem amfetaminy: mogą występować omamy słuchowe i wzrokowe (przypominające schizofrenię), zmniejszona potencja, silne pobudzenie i zanik samokontroli, skrajne wyczerpanie organizmu, po którym osoba po kilkudniowym przyjmowaniu amfetaminy może zasnąć nawet na 48 godzin. Przedawkowanie amfetaminy powoduje bóle klatki piersiowej, może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, a także uszkodzenie naczyń mózgowych przez co może dojść do udaru mózgu.

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: