Czego ci nie wolno na własnej działce

2010-06-01 4:00

Swobodę właściciela działki ogranicza kodeks cywilny, regulując prawa i obowiązki związane ze stosunkami sąsiedzkimi. Zakazane jest takie działanie właściciela nieruchomości, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim. Czyli np. kierowanie nieczystości lub wody deszczowej na posesję sąsiada

Niedozwolone jest także palenie ogniska i tym samym zadymianie sąsiedniej działki, albo stosowanie na swojej posesji środków chemicznych, których zapach (nie musi być szkodliwy) będzie odczuwalny przez sąsiadów. Nie wolno więc trzymać ci np. świń, o ile na sąsiedniej działce mogłaby być odczuwalna woń nawozu. W tym wypadku jednak sprawę uzależnia się od stosunków panujących w danym miejscu. Trudno bowiem zakazać hodowli trzody gospodarzowi na wsi. Do zakazanych działań należy również zakłócanie sygnału radiowego. Dlatego nie wolno ci montować u siebie urządzeń, które zakłócałyby sąsiadom odbiór radia i telewizji.

Na swojej działce nie możesz nadmiernie hałasować i to nie tylko podczas ciszy nocnej, ale i w ciągu dnia. Nie możesz urządzać głośnych imprez, słuchać muzyki, nagłaśniając ogródek itp. Nie ma przy tym znaczenia, że nie masz sąsiadów tuż za płotem. Nawet ci, którzy mieszkają dalej, mają prawo do spokoju.

Art. 147 kodeksu cywilnego mówi o tym, że "właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia". To oznacza, że na własnej działce nie wolno ci robić wykopów, przez które mogłyby ucierpieć sąsiedzkie budynki.

Uchwały porządkowe rad poszczególnych gmin coraz częściej zakazują mycia samochodów w miejscach nieprzystosowanych. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, czy możesz legalnie umyć samochód przed domem, czy grozi ci za to wysoki mandat - zadzwoń do miejscowej straży miejskiej.

Jeśli na działce założysz pasiekę, licz się z tym, że sąsiedzi mogą wystąpić o usunięcie uli lub ich przesunięcie w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia. Mają do tego prawo, jeśli w grę wchodzi uczulenie na ukąszenia pszczół.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki