Jakie są warunki żeby zostać świętym. Jakie warunki świętości spełnił Jan Paweł II

2011-05-01 8:00

Proces beatyfikacji, a następnie kanonizacji jest bardzo skomplikowany. Dokładnie bada się przeszłość przyszłego świętego. Muszą też zostać spełnione określone warunki – jednym z nich jest udokumentowany i uznany przez  Kongregację Spraw Kanonizacyjnych CUD.

Jakie są warunki żeby zostać uznanym za świętego?

Poprzedzający beatyfikację proces kanonizacyjny nie może się rozpocząć wcześniej niż po 5 latach od śmierci danej osoby. Wyjątek od tej reguły zrobiono tylko raz - była to Matka Teresa z Kalkuty. Proces jej beatyfikacji już trwa choć dopiero w tym roku minęła 5. rocznica jej śmierci.

Do przeprowadzenia procesu beatyfikacji, a następnie kanonizacji wyznacza się postulatora. To on podejmie wszystkie czynności zmierzające do kanonizacji - musi zbadać, czy spełnione są warunki do rozpoczęcia postępowania kanonizacyjnego. Jakie to warunki?

Przeczytaj koniecznie: Jan Paweł II w ANEGDOCIE - Ojciec Święty był znany z niezwykłego humoru - Papież to był niezły jajcarz

Pierwszy i podstawowy to stwierdzenie, że przyszły święty cieszy się opinią świętości, co należy rozumieć jako ogólne uznawanie danej osoby za przyszłego świętego.

Kolejny warunek to wykazanie, że beatyfikacja wniesie znaczący wkład w rozwój Kościoła i wiary. To oznacza mniej więcej tyle, że nowy święty ma być ponadczasowym wzorem do naśladowania dla ludzi.

Dalszy warunek to zbadanie, czy za wstawiennictwem danej osoby Bóg udziela jakichś szczególnych łask. Tu właśnie bada się CUDA uczynione za wstawiennictwem nowego świętego.

Ostatni warunek do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego to potwierdzenie, że ludzie już modlą się za jego wstawiennictwem.

Patrz też: Jan Paweł II zostanie patronem praw człowieka?

Postępowanie kanonizacyjne

Spełnienie warunków to dopiero pierwszy etap do uznania świętości osoby. W tym momencie rozpoczyna się postępowanie kanonizacyjne. Postulator kieruje prośbę o wszczęcie postępowania do biskupa diecezji, w której zmarł kandydat na ołtarze. Przedstawia jego życiorys oraz informacje o jego działalności. Musi również sporządzić listę świadków, którzy będą zeznawać w procesie.

Od tej pory osoba, której sprawa dotyczy, otrzymuje tytuł sługi Bożego. Zaczyna się bardzo szczegółowe badanie jego życia i działalności, przesłuchuje się świadków, aby jak najlepiej poznać osobę ewentualnego świętego.

Po zakończeniu postępowania wszystkie dokumenty trafiają do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Do beatyfikacji NIEZBĘDNA jest też aprobata przynajmniej jednego cudu dokonanego za przyczyną sługi Bożego.

Beatyfikacja a kanonizacja – jaka jest różnica?

Beatyfikacja to tytuł błogosławionego, ale tylko na określonym terenie, np. w mieście, diecezji, w danym kraju. Do kanonizacji, czyli uznania za świętego, wymaga się zatwierdzonego przez Kościół drugiego cudu, dokonanego już po beatyfikacji. Po kanonizacji do świętego modli się już cały Kościół.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki