Na mammografię biegiem marsz!

2008-08-30 9:00

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 18 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała drastyczny wzrost zachorowań wśród kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat. Ryzyko znacząco wzrasta u pań po menopauzie i po 50. roku życia. Niestety, Polki nadal rzadko profilaktycznie kontrolują swoje piersi.

Jak przekonuje dr Piotr Pniewski, dyrektor medyczny CM Damiana, rak piersi jest schorzeniem, które łatwo można ograniczyć poprzez profilaktykę.

Ten najpowszechniejszy nowotwór wśród kobiet można wykryć już we wczesnej fazie prostymi badaniami przesiewowymi. Mammografią można wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą.

Zaleca się, aby każda kobieta miała systematycznie kontrolowane piersi oraz wykonywaną mammografię i USG. Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli na uratowanie życia tysiącom kobiet rocznie, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu umożliwia skuteczną terapię onkologiczną.

To nie jest kosztowne

Dostępność badań znacznie się poprawiła w ostatnich latach i właściwie przy każdym szpitalu ginekologicznym i w pracowniach radiologicznych istnieje możliwość nieodpłatnego wykonania badania mammograficznego - warto o nim jedynie pomyśleć z niewielkim wyprzedzeniem, gdyż potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i czasem trzeba kilka tygodni czekać na termin. Jeśli nie chcesz oglądać się na państwową służbę zdrowia, to musisz się liczyć z wydatkiem około 100 zł. Tyle kosztuje mammografia w prywatnej placówce służby zdrowia. Raz w roku warto jednak podjąć taki wysiłek finansowy.

Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bój się więc tego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Potrzebna jest jedynie dobra wola. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Jak przebiega badanie?

Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu.Wynik to klisze rentgenowskie oraz opis tych zdjęć. Nie każdy wynik badania będzie jasny dla pacjentki. Jego interpretacja i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do rejonowego lekarza internisty czy też lekarza rodzinnego. Ten oceni zdrowie twoich piersi, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje cię dalej. Można także zgłosić się bezpośrednio do poradni chorób piersi czy też prowadzącego ginekologa. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania.

Bezpłatne badanie mogą wykonać wszystkie pacjentki między 50. a 69. rokiem życia, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach ubezpieczenia NFZ. Aby wykonać badanie, nie trzeba mieć skierowania. Warto o tym pamiętać, bo stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia ewentualnych wczesnych zmian rakowych i zastosowania skutecznego leczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki