Na ryby, na ryby... [PORADNIK]

2017-06-06 7:00

Wędkowanie to świetna forma relaksu, ale warto wiedzieć, od czego zacząć. Przedstawiamy kilka wskazówek, gdzie i kiedy szukać najlepszych okazów. Nie zapominajmy o wymiarach ochronnych i okresie ochronnym niektórych gatunków, co ułatwi nasza tabelka, a także o gatunkach ryb chronionych w Polsce.

Jak szukać ryb?

Aby wędkowanie było owocne, trzeba wiedzieć, gdzie należy szukać ryb. Obfite łowy wiążą się z wędkowaniem o świcie oraz wieczorem, kiedy zachodzi słońce. To wędkarz musi dopasować się do ryby, dlatego niezbędna jest wiedza dotycząca ich sposobu życia i zachowań o danej porze roku.

W zimnych miesiącach ryby szukają wód cieplejszych, natomiast w cieplejszych odwrotnie. Kiedy woda jest cieplejsza, wodne kręgowce mają zwiększony metabolizm, tym samym częściej żerują w poszukiwaniu pokarmu. Zatem wędkując wiosną lub latem, prawdziwych okazów szukamy w miejscach, gdzie woda jest chłodniejsza, mniej nagrzana od słońca, czyli tam, gdzie pada na nią cień. Ryby szukają także dobrze natlenionych miejsc, te natomiast są w porze zimowej. Wiele gatunków ryb ma spore wymagania tlenowe, np. łososiowate i karpiowate, dlatego zamieszkują głównie rzeki. Najniższe zapotrzebowanie na tlen mają karaś i lin, które potrafią przetrwać okres prawdziwej przyduchy.

Wiosną będziemy łowić na wodach płytkich, szczególnie na jeziorach lub stawach, ponieważ tam pojawia się pierwsza roślinność. Na kanałach i w rzekach ryby migrują z zimowisk na swoje typowe miejsca żerowania i rozrodu. Jeżeli jesteśmy zwolennikami wędkarstwa w rzekach, warto przebywać na napływie rafek. Rafy to kamienne wypłycenia tworzące na powierzchni charakterystyczne wiry.

Pory sprzyjające wędkowaniu

Najlepsze miesiące to maj i czerwiec, ponieważ wtedy najwięcej gatunków ryb jest blisko brzegu. Leszcze, karasie, płocie i karpie przygotowują się do tarła przy roślinności brzegowej, zbierając się w stada lub pary. To także dobre miesiące na upolowanie lina, ponieważ te stadnie czekają na odpowiednią temperaturę. W lecie ryby żerują głównie o świcie i zmierzchu, a większe osobniki nocą. O tej porze roku odsuwają się od brzegu i uciekają w głębsze i chłodniejsze miejsca. W rzekach szukajmy okoni i szczupaków w przybrzeżnych trawach, bo to właśnie tam ukrywają się przed słońcem. Leszcza można znaleźć na większych głębokościach jeziora, w rejonach górek podwodnych.

Większych brań możemy spodziewać się także po wietrze i deszczu, ponieważ woda staje się bardziej natleniona. Pogoda może dać nam wiele wskazówek, kiedy szukać ryb. Ważny jest kierunek i siła wiatru, zachmurzenie i unikanie księżyca w pełni. Dobrze mieć skierowany wiatr i falę w swoją stronę, ponieważ woda wraz z pokarmem przyniesie więcej ryb.

Zimniejsze pory roku, jak jesień czy zima, również mogą być owocne. Jesienią wraz z czystą i lepiej natlenioną wodą można zwabić drapieżniki, mimo że nie są one tak aktywne. Ryby częściej przebywają na dnie, dlatego tam należy ich szukać. Na kanałach czy w płytszych rzekach wodne kręgowce będą udawać się na zimowiska. Zimą natomiast ryby zbierają się w większe stada i szukają cieplejszych, spokojniejszych warunków do przetrwania. Łowić zaczynamy najpierw od brzegu, później można przesuwać się wraz z rybami, przemieszczającymi się w spokojniejsze miejsca.

Zobacz także: Białystok: Wyjechał ze stacji benzynowej wprost pod tira

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki