Śląski Senior: Hemoroidy - nie wstydźmy się leczyć!

2014-10-20 4:00

Hemoroidy to problem wielu z nas. Zamiast chować głowę w piasek idźmy do lekarza lub farmaceuty. Im wcześniej zaczniemy je leczyć, tym szybciej zobaczymy efekty.

Inaczej nazywane są żylakami odbytu albo guzkami krwawniczymi. Choć brzmi to bardzo poważnie, jest to dolegliwość powszechna i niezbyt groźna. Potrafi jednak dać się we znaki i wywołać przykry ból. Z racji kłopotliwego umiejscowienia rzadko idziemy z nią do lekarza. Niepotrzebnie się krępujemy, bo istnieje wiele skutecznych metod, które sprawią, że możemy się pozbyć hemoroidów na dobre.

Choroba fotelowa

Specjaliści szacują, że na hemoroidy cierpi nawet co drugi Polak. Mogą się one trafić każdemu, niezależnie od płci i wieku. Sprzyja im siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, ale cierpią na nie też osoby jeżdżące konno i kolarze. Winna jest również zła dieta - niewystarczająca ilość błonnika, jaką dostarczamy sobie w pożywieniu, może przyczynić się do zaparć, a co za tym idzie - do powstawania hemoroidów. Kiedy guzki już się pojawią - swędzą i bolą, zaś w przypadku stresu lub parcia - krwawią. Trzeba wtedy zachować szczególną dbałość o higienę.

Nie trzeba jednak żadnych wymyślnych terapii, aby rozprawić się z hemoroidami. Można to zrobić nawet w domowym zaciszu. Najważniejsze, aby wcześniej zasięgnąć porady specjalisty i postępować dokładnie zgodnie z jego zaleceniami.

Zobacz też: RAK TRZUSTKI - jakie ma objawy, kto choruje najczęściej, jak mu zapobiegać?

Domowe sposoby na bolączki

Hemoroidy rozwijają się powoli. Im wcześniej je zauważymy i zaczniemy z nimi walczyć, tym większa będzie skuteczność terapii. Zaniedbane hemoroidy potrafią czasem naprawdę dokuczyć i wtedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Lepiej więc mieć je pod kontrolą i reagować szybko. Gdy więc czujemy świąd i dyskomfort w okolicach odbytu, powinniśmy zacząć domową terapię. Dostępne bez recepty tabletki, czopki i maści pomagają złagodzić dolegliwości. Mają różne działanie: znieczulające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, hamujące krwawienie i zmniejszające obrzęki. Ich podstawowymi składnikami są wyciągi ziołowe: z kasztanowca, arniki, nagietka, przetwory z pączków topoli czy balsamu peruwiańskiego. Skuteczne w walce z wczesnym stadium hemoroidów są też ciepłe kąpiele i nasiadówki w ziołowych naparach (np. z nagietka albo w wodzie z nadmanganianem potasu). Niektórym pomagają również ziołowe herbatki.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki