WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Super Dom i Mieszkanie. Wymień piec na nowoczesny

Super Dom i Mieszkanie. Wymień piec na nowoczesny

30.03.2017, godz. 16:00
Wymień piec na nowoczesny
Wymień piec na nowoczesny foto: shutterstock

W okresie jesienno-zimowym z kominów budynków, które ogrzewane są piecami i kotłami węglowymi, wydobywa się ciemny dym. Zawiera on mnóstwo szkodliwych substancji i jest odpowiedzialny za smog.

Oddychanie smogiem oznacza choroby – od alergii i astmy po raka płuc. Dlaczego tak bardzo zanieczyszczamy powietrze, paląc w przydomowych kotłowniach? Bo palimy tanim, więc złej jakości paliwem, a nasze kotły są przestarzałe technologicznie. Warto wymienić piec na taki, który spala bardziej ekologiczne paliwa – gaz, biomasę czy pelety. Jeśli węgiel, to tylko ten dobrej jakości. Najlepiej jednak zrezygnujmy z paliwa węglowego. W wielu miastach jest ono już zakazane. W naszych domach są głównie kotły starego typu – zasypowe. Nowoczesny kocioł klasy V emituje 40 µg pyłów na metr sześcienny. Kocioł zasypowy, przy węglu dobrej jakości – co najmniej 200 µg pyłów, a przy opale złej jakości – od 400 do 600 µg! Dlatego konieczna jest wymiana kotłów na nowoczesne. Warto także pomyśleć o montażu odpowiednich systemów kominowych w kominach ceglanych.

Wysoka temperatura w kominie i skraplanie się w nim kwasów oraz substancji smolistych sprawia, że szkodliwe substancje przesiąkają przez warstwę ceglana do mieszkań. Gminy stosują dopłaty do wymiany kotłów na nowoczesne. Warto z nich skorzystać.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: