WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Jak przygotować AUTO DO SEZONU [WIDEO]

Jak przygotować AUTO DO SEZONU [WIDEO]

16.03.2015, godz. 00:00
allegro koszyk
foto:

Zima na dobre już odpuściła. Najwyższy czas szykować auto do wiosenno-letnich wojaży. Wymiana opon to nie wszystko. Warto pomyśleć o gruntownym przeglądzie pojazdu. Podpowiadamy, co zrobić, by odpowiednio przygotować samochód do nowego sezonu.

Niska temperatura, sól, piasek, wilgoć – to wszystko nie wpływa najlepiej na stan auta. Dlatego wraz z nadejściem wiosny należy skontrolować stan techniczny pojazdu i wyeliminować ewentualne usterki. Dzięki temu będziemy mogli jeździć naszym samochodem komfortowo i bezpiecznie przez cały rok.

Dokładnie umyjmy

Przygotowanie do sezonu zaczynamy od dokładnego umycia pojazdu. Wyczyszczenie auta pozwoli dostrzec ewentualne uszkodzenia karoserii. Mniejsze ubytki w lakierze zamaskujemy sami, dlatego warto zaopatrzyć się w zestawy do renowacji lakieru. To także dobry moment na nawoskowanie nadwozia (dodatkowa ochrona lakieru).

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić podwoziu. To na jego elementach zbierają się wszystkie nieczystości z dróg. Wykonanie tego zadania ułatwi nam druciana szczotka i myjka ciśnieniowa (można je kupić na Allegro.pl już od 350 złotych)

Do zabiegów kosmetycznych należy posprzątanie wnętrza samochodu, umycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki za pomocą odpowiednich środków kosmetycznych. Warto wymienić też dywaniki, kupując je na Allegro.pl zapłacimy jedynie od 35 zł za komplet. Nie zapominajmy o gumowych uszczelkach w drzwiach – posmarowanie ich wazeliną techniczną lub jednym z dostępnych środków zapobiegnie ich wykruszeniu po zimie.

Skontrolujmy hamulce

Kolejny krok to sprawdzenie układu hamulcowego. Również on jest podatny na uszkodzenia w czasie niskich temperatur, kiedy drogi pokryte są dużą warstwą brudu i soli. Należy więc skontrolować stan przewodów hamulcowych, czy nie skorodowały tłoczki klocków hamulcowych i czy te ostatnie nie są już nadmiernie zużyte. Ich wymiana nie jest kosztowna, a Odpowiednie klocki lub tarcze możemy kupić na Allegro.pl. W serwisie mechanik powinien też zmierzyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego oraz sprawdzić system ESP/ABS. Może też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia – zimowe dziury wystawiły je na ryzyko poważnych uszkodzeń.

Pewny akumulator

Wbrew pozorom akumulator nie psuje się tylko w zimie. Warto więc przed sezonem sprawdzić jego sprawność, gęstość elektrolitu i czy nie jest uszkodzony mechanicznie. Gęstość elektrolitu sprawdzimy za pomocą specjalnego testera. Cena takiego urządzenia na Allegro.pl zaczyna się od 7 zł. Musimy jednak pamiętać, że wraz z wiekiem akumulator staje się coraz bardziej zawodny. Czasem wystarcza skorzystanie z prostownika, ale lepiej, jeśli wymienimy go na nowy. Na Allegro.pl kupimy akumulatory – zamienniki od 119 zł, a markowe od 149 zł, a prostowniki od 40 zł.

Opony zimowe na letnie

Wraz z nadejściem wiosny czeka nas wymiana opon na letnie. Z reguły dokonuje się jej, gdy temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni C. Użytkowanie „zimówek" w przy wyższej temperaturze przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa zużycie paliwa. Lepiej więc tego nie odkładajmy.

Sprawdźmy płyny....

Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Zajrzyjmy pod maskę i sprawdźmy ich stan Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, wymieńmy je na sezonowe. Uzupełnijmy płyn w układzie chłodzenia, możemy go kupić na Allegro.pl już od 8 zł za 1 l i 25 zł za 5 l. Zwróćmy szczególną uwagę na olej silnikowy, który zimą narażony jest na szczególne zanieczyszczenia. Często konieczna jest jego wymiana. Sprawdźmy też poziom oleju w układzie wspomagania. Oleje silnikowe możemy kupić w dobrych cenach na Allegro.pl (14 zł /1 l i od 49 zł za 5 l). Również płyn do spryskiwaczy warto wymienić na letni – jest on nie tylko tańszy od zimowego, ale również lepiej sprawdza się przy wysokich temperaturach.

 

...jak działa klimatyzacja

Prawidłowo działająca klimatyzacja zarówno chłodzi, jak i oczyszcza i osusza powietrze, poprawiając komfort jazdy. Musimy sprawdzić działanie filtra kabinowego. Jeżeli w naszym aucie parują szyby, to przyczyną może być właśnie zapchany i zawilgocony filtr kabinowy. Jego wymiana jest więc konieczna. Poza tym stary filtr może wydawać nieprzyjemny zapach, a nawet być groźny dla zdrowia, bo gromadzić się w nim mogą zarodniki grzybów. Powinniśmy też wymienić filtr powietrza. Po zimie może być mocno zabrudzony. Jeśli nie zastąpimy go nowym, silnik nie będzie mógł swobodnie „oddychać", spadnie mu moc i wzrośnie zużycie paliwa.

 

Zadbajmy o oświetlenie...

Samodzielnie możemy sprawdzić, czy sprawne są żarówki. Wszystkie lampy przednie: drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej muszą działać. Podczas wymiany żarówek warto sprawdzić ustawienie świateł.

 

Sprawne wycieraczki

Zimą pracowały w trudnych warunkach, a latem też przecież będą potrzebne. Dlatego warto upewnić się, czy ich pióra są w dobrym stanie. Zazwyczaj po zimie wymagają wymiany. Na Allegro.pl zapłacimy zaledwie 20 zł za komplet najtańszych marki Bosch.

 

Porada eksperta
Robert Krotoski, Allegro.pl

Dla zdecydowanej większości polskich kierowców przygotowanie auta do zimy ogranicza się wyłącznie do wymiany opon z zimowych na letnie. Na szczęście świadomość naszych kierowców w tym względzie stale rośnie. Nie zawsze jednak wiedzą kiedy jest na to najlepszy moment. Producenci opon przekonują, by wymienić je wtedy, gdy średnia dzienna temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. W Polsce ten okres przypada najczęściej na przełom marca i kwietnia, choć czasem zdarzają się anomalie pogodowe. Jednak wymiana opon na wiosnę to nie wszystko. Wymiana lub kontrola temperatury płynów eksploatacyjnych (spryskiwaczy, chłodniczego lub hamulcowego) też powinna być obowiązkową czynnością kierujących, gdyż mają one inne właściwości i podatność na wyższe temperatury panujące latem.

Warto również dokładnie umyć cały samochód i przy okazji ocenić stan podwozia, układu zawieszenia, kierowniczego i hamulcowego. Sól i środki chemiczne stosowane przez naszych drogowców mogą uszkodzić lub spowodować korozję w wymienionych układach. Najszerszy asortyment i najniższe ceny opon, części samochodowych, a także olejów i kosmetyków samochodowych można odnaleźć w serwisie Allegro.pl. Co więcej, wbrew obiegowej opinii aż 90% sprzedających to profesjonalne firmy sprzedające w zdecydowanej większości (ponad 70% obrotu) części nowe, oraz znanych i renomowanych producentów. Właśnie dlatego co miesiąc kupuje tu ponad pół miliona klientów. I to chyba najlepsza rekomendacja.

 

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: