WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Meridia - zabójczy lek na odchudzanie!

Meridia - zabójczy lek na odchudzanie!

27.01.2010, godz. 07:51
Meridia
foto: Brak agencji
Uwaga, walczący ze zbędnymi kilogramami! Niezwykle popularny lek na odchudzanie meridia może was zabić! Kilka dni temu Europejska Agencja Leków (EMEA) zaleciła lekarzom, by zaprzestali przepisywać ten specyfik. Tymczasem w Polsce sprzedaż meridii trwa w najlepsze. Dopiero po naszej interwencji przedstawiciele firmy poinformowali, że zamieszczą na swojej stronie komunikat o wstrzymaniu sprzedaży.

Meridia jest kultowym lekiem, szczególnie wśród kobiet walczących ze zbędnymi kilogramami. Ma nawet swoich fanów. Na forach dotyczących odchudzania są tysiące użytkowniczek, które nazywają siebie meridiankami. Tymczasem, jak ustalił "SE", 21 stycznia Europejska Agencja Leków (EMEA) zaleciła we wszystkich krajach europejskich wstrzymanie sprzedaży specyfiku. Powód? Badania na 10 tys. osób dowiodły, że może on zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu, a nawet nagłej śmierci.

Przeczytaj koniecznie: Poradnik: bezpieczne diety i sposoby na odchudzanie

Brytyjskie media doniosły o 17 zgonach i 2 tys. pacjentów, którym lek zaszkodził. W Polsce ten niebezpieczny środek jest wciąż w modzie. Sprawdziliśmy, wczoraj apteki wciąż oferowały go w normalnej sprzedaży.

Od 60 do 300 zł za opakowanie

Meridia kosztuje od 60 do ok. 300 zł w zależności od opakowania. Mimo że sprzedawany jest tylko na receptę, bez problemu można go kupić (nielegalnie!) w Internecie. Co na to resort zdrowia? - Czekamy na pisemną decyzję Komisji Europejskiej. Wówczas podejmiemy wszelkie niezbędne działania - informuje rzecznik resortu Piotr Olechno.

Wczoraj po naszej interwencji przedstawiciele firmy Abbott poinformowali nas, że na stronach internetowych firmy zawiśnie komunikat o wstrzymaniu sprzedaży. - Nie zgadzamy się z opinią Komitetu oraz zaleceniem wstrzymania sprzedaży. Jednak dostosujemy się - powiedział dr Eugene Sun, wiceprezes ds. badań farmaceutycznych.

Nie tylko meridia jest niebezpieczna, ale wszystkie leki mające w składzie substancję o nazwie sybutramina. Są to m.in.: zelixa, lindaxa, afibon, ectiva, minimacin, minimectil, obesan, sibutral, zelium. EMEA zaleca wstrzymanie także ich sprzedaży.

Dodatkowe informacje o Meridii w komunikatach Europejskiej Agencji Leków:

  • EAL zaleca zawieszenie pozwoleń dopuszczenia do sprzedaży leków zawierających sybutraminę (dokument PDF)
  • EAL - leki zawierające sybutraminę w pytaniach i odpowiedziach (dokument PDF)
autor: Andrzej Antosik zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: