Ceny paliw oszalały! Za ile zatankujesz w poniedziałek, 16 maja?

2022-05-16 15:52
Tankowanie auta
Autor: Jan Guss-Gasiński Tankowanie auta

Myślałeś, że paliwo jest drogie? Jego ceny przebijają kolejne granice! Piekielnie drogie tankowanie czeka na tych, którzy muszą uzupełnić bak po weekendzie. Tak drogo jeszcze nie było, a wszystko wskazuje na to, że wzrosty prędko się nie zatrzymają!

Średnie ceny paliw gwałtownie do góry, a to nie koniec podwyżek! Najnowsze informacje dla kierowców i przedsiębiorców są druzgocące, a ceny paliw na wielu stacjach przekroczyły już 7 zł za litr najtańszej, 95-oktanowej benzyny. Niezmiennie drogi pozostaje diesel, a wzrosty cen dotyczą również autogazu. Tankowanie po weekendzie jest piekielnie drogie - ile trzeba zapłacić za litr benzyny i oleju napędowego?

Cena litra benzyny 95 niebawem osiągnie 7 zł za litr. Już teraz, na wielu stacjach nie zatankujemy poniżej tej kwoty. Co sprawia, że ceny paliw w ciągu kilku dni wystrzeliły i osiągnęły takie pułapy? To kwestia wysokich cen hurtowych, uzależnionych od notowań surowca, a także wina słabego złotego. Jeden dolar amerykański jest wart 4,49 złotego, a to sprawia, że polskie rafinerie muszą słono płacić za ropę.

Takie są ceny paliw w poniedziałek, 16 maja 

SG_CENY PALIW 16 05 LIGHT
Autor: SE

Czy niebawem ceny paliw sięgną 10 zł za litr?

W obliczu tak wysokich cen paliw, wszyscy zapomnieli już, że obecnie są one "sztucznie" obniżone. Zmniejszona stawka VAT i akcyza przyniosły obniżki, ale już wkrótce te ulgi przestaną nas obowiązywać. Stawka VAT już od 1 czerwca znów będzie wynosić 23%, a obniżona akcyza obowiązuje do 31 lipca. Co stanie się potem? Jeśli rząd nie przedłuży obecnie obowiązujących zasad, ceny paliw mogą sięgnąć poziomu 10 zł za litr! Ten czarny scenariusz może się spełnić - utrzymanie obecnie obowiązujących ulg w mocy byłoby działaniem "na kredyt". Powoduje ono bowiem zmniejszenie wpływów do budżetu, co w obliczu nadchodzącej recesji byłoby szczególnie ryzykownym działaniem.

Sonda
Co zrobisz, jeśli ceny paliw sięgną 10 zł/litr?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE