Tankowanie auta

i

Autor: Jan Guss-Gasiński

Ceny paliw

Dlaczego paliwo na stacjach nie tanieje? Ceny w hurcie poleciały, a kierowcy wciąż płacą krocie!

2022-11-28 11:05

Choć ceny paliw w hurcie wyraźnie spadły, na stacjach wciąż płacimy krocie. Skąd biorą się te ceny?! Zdaniem analityków, chodzi o złagodzenie szoku cenowego, który czeka nas od 1 stycznia 2023. Nowy rok przyniesie bowiem drastyczne podwyżki cen paliw.

Ceny paliw na stacjach wciąż wysokie

Analitycy przewidywali wyraźne spadki, ale ceny paliw na stacjach wciąż pozostały wysokie. Dlaczego kierowcy muszą tak słono płacić za tankowanie? Wygląda na to, że detaliści podnoszą marże, by móc złagodzić cenowy szok. Od 1 stycznia 2023 roku czekają nas bowiem ogromne podwyżki. Możemy spodziewać się wzrostów cen nawet o złotówkę na każdym litrze paliwa!

Ile będzie kosztować benzyna od stycznia 2023?

Kierowcy muszą liczyć się z drastycznymi podwyżkami od 1 stycznia 2023. Cena benzyny może bowiem sięgnąć wartości 7,41-7,61 zł! To wzrost niemal o złotówkę więcej na litrze. Niewykluczone, że kwoty będą jeszcze wyższe, bowiem sezon świątecznych i sylwestrowych wyjazdów zazwyczaj wiąże się również z podwyżkami na stacjach. 

Cena diesla od nowego roku zaskoczy

To nie koniec złych wieści - w jeszcze gorszej sytuacji mogą znaleźć się kierowcy, którzy do swoich samochodów tankują olej napędowy. Cena diesla może poszybować do poziomów 8,80-9,00 zł za litr! Choć niektórym zdarzało się już z pewnością tankować w cenie przekraczającej 8 zł za litr, kwoty sięgające 9 zł oznaczałyby przekroczenie kolejnej psychologicznej granicy. Gdy dodamy do tego cały czas rosnącą inflację, nawet taki scenariusz wydaje się być całkiem prawdopodobny.

Dlaczego paliwo na stacjach nie tanieje?

Analitycy e-petrol.pl podkreślają, że spadek hurtowych cen nie przekłada się na spadek cen na stacjach. Powód może być prosty.

"Można odnieść wrażenie, że operatorzy rynku detalicznego szykują bufor bezpieczeństwa w postaci wyższych marż, który ma złagodzić szok cenowy, związany z planowanym od stycznia przywróceniem wyższych stawek VAT na paliwa silnikowe"

- czytamy w komentarzu analityków, przytoczonym przez Interię. Koniec obniżki VAT na paliwo będzie się bowiem wiązał z ogromnym skokiem cen paliw, a to bez wątpienia wpłynie na ceny innych artykułów na sklepowych półkach.

Ceny paliw w hurcie

Ile kosztuje teraz paliwo w hurcie? Aktualna cena hurtowa benzyny bezołowiowej 95 jest najniższa od początku marca 2022 roku i wynosi 5582 zł za metr sześcienny. Cena diesla (6510 zł za metr sześcienny) jest z kolei najniższa od końca września tego roku.

Sonda
Czy w związku z cenami paliw przesiadasz się na komunikację miejską?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany