Elektryk z Polski

Ile będzie kosztować Izera? Czy polski samochód elektryczny będzie drogi?

2022-11-18 8:07

Ile będzie kosztować Izera? Cena elektrycznego auta z Polski nie została jeszcze ogłoszona, ale przedstawiciele spółki Electromobility Poland zdradzili, czego mogą spodziewać się klienci. Jak o prognozowanej cenie mówią przedstawiciele Izery?

Co wiemy o cenie Izery?

Polski samochód elektryczny pojawi się na rynku w ciągu kilku lat, a partnerem technologicznym jest chiński koncern Geely. Te informacje, podczas konferencji prasowej przekazali przedstawiciele spółki Electromobility Poland, odpowiedzialni za przedsięwzięcie. W czwartek, 17.11 poznaliśmy spodziewane dane techniczne polskiego samochodu elektrycznego, jego prognozowany zasięg, a także to, w jakiej półce cenowej ma być pozycjonowany. Ile będzie kosztować Izera?

Cena Izery na razie nie jest dokładnie znana

Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by konkretnie odpowiedzieć na to pytanie. Zwłaszcza w tych czasach, warunki zmieniają się zbyt dynamicznie, by podać konkretną kwotę. Przedstawiciele marki twierdzą jednak, że Izera, na tle konkurentów, z pewnością nie będzie droga. Co oznacza wyrażenie "atrakcyjna, a nawet bardzo atrakcyjna", której przedstawiciele spółki używają, by opisać cenę Izery?

Zakup kompaktowego elektryka wiąże się dziś z wydatkiem minimum 150-160 tysięcy złotych. Takie kwoty widzimy w cennikach m.in. Renault Megane E-Tech czy Kii Niro EV. Można więc przypuszczać, że gdyby Izera debiutowała dziś, kwoty w jej cenniku byłyby zbliżone. Nie ma co liczyć na wyraźnie niższe ceny niż u konkurentów - Izera może przekonywać klientów relacją przestrzeni, wyposażenia i osiągów do ceny, ale nie sposób oczekiwać, że jej zakup za gotówkę będzie znacząco bardziej przystępny. Samochód polskiej marki ma powstać na platformie znanej już m.in. z nowego Smarta #1 czy nadchodzącego Volvo EX30, które zadebiutuje w 2024 roku. Izera może być tańsza od tych samochodów, a w portfolio produktów wytwarzanych na platformie Geely SEA (Sustainable Experience Architecture) zajmować miejsce auta budżetowego.

Geely partnerem technologicznym Izery

Chiński koncern i spółka Electromobility Poland podpisały umowę, której przedmiotem ma być współpraca przy tworzeniu samochodu elektrycznego. Auto polskiej marki ma opierać się na chińskich rozwiązaniach i płycie podłogowej, która umożliwia zastosowanie silników o mocy do 272 KM i baterii o pojemności od 51 do 69 kWh. Platforma Geely SEA Entry pozwala na projektowanie aut o rozstawie osi do 2750 mm (tyle ma mieć największy model Izery), a jej rynkowy debiut odbył się w 2021 roku.

Tym klipem promuje się Izera. Zobacz, będziesz zaskoczony
Sonda
Czy podoba Ci się Izera - polski samochód elektryczny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki