Ogólnopolska kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

i

Autor: Policja Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów

Jesteś kierowcą? Ważne! Na 98 proc. ten problem dotyczy również Ciebie!

2021-12-03 10:11

Światła samochodów poruszających się po polskich drogach świecą po prostu źle. Reflektory są w większości niewłaściwie ustawione, lub świecą za słabo. Gdy akurat są wystarczająco jasne i mocne, często oślepiają innych uczestników ruchu. Nieciekawy obraz wyłania się z raportu Instytutu Transportu Samochodowego.

Dane Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) nie pozostawiają suchej nitki na stanie oświetlenia samochodów, które poruszają się po polskich drogach. Aż 98 proc. polskich kierowców jest oślepianych przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą za słabo. Analizy ITS wskazują, że mniej niż 1/3 pojazdów, spośród wszystkich poruszających się po drogach ma prawidłowo ustawione światła. To poważny problem nie tylko dla komfortu jazdy, ale i dla bezpieczeństwa.

Te negatywne statystyki potwierdziły kontrole drogowe, które ITS prowadził z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji (KSP). Zarówno badania organoleptyczne jak i precyzyjne pomiary wykazały znaczące braki w oświetleniu zatrzymanych do kontroli pojazdów. Zmatowiałe klosze, źle włożone żarówki czy stosowanie nielegalnych zamienników żarówek, które oślepiają innych kierowców. Między innymi takie problemy wylicza dr. inż. Tomasz Targosiński z ITS.

Światło samochodowe

i

Autor: pixabay.com Światło samochodowe

Nasze analizy wykazały, że światła zatrzymywanych do kontroli pojazdów miały wartości na poziomie zaledwie 10-40 proc. wymaganego przepisami minimum. Oznacza to, że bezpieczna prędkość poruszania się z takimi światłami w nocy, nawet przy prawidłowy ustawieniu, nie przekracza 30-50 km/h! Przy takiej jakości oświetlenia pojazdu kierowca nie może liczyć na to, że odpowiednio wcześnie dostrzeże np. pieszego, nawet noszącego elementy odblaskowe

- dodał ekspert.

Przed skutkami jazdy ze źle ustawionymi światłami przestrzega również policja. Jak tłumaczy komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, tylko w tym roku udział nieprawidłowo ustawionych świateł w zdarzeniach drogowych to aż 4 tysiące przypadków.

Co robić, gdy światła świecą niewłaściwie?

Najlepiej udać się na ich regulację, lub przynajmniej kontrolę, która ujawni jak poważny jest problem. W najbliższą sobotę, tj. 4 grudnia br., po raz ostatni w tej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów. Aplikacja Yanosik „doprowadzi” jej użytkowników do najbliższej stacji kontroli wspierającej przedsięwzięcie. Ponadto kampania jest promowana przez firmę Screen Network, która na swoich ekranach LED, rozlokowanych w całym kraju, emituje spot zachęcający do regularnego sprawdzania świateł pojazdu.

Sonda
Czy na drodze oślepiają Cię światła innych pojazdów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki