Jubileuszowy Abarth 695 70° Anniversario zaprezentowany podczas Dni Abartha 2019

2019-10-05 15:33 Maciej Lubczyński

Największy europejski zlot Abarthów trwa od 5 do 6 października w Mediolanie. Podczas tego wydarzenia, włosi zaprezentowali nową edycję ostrej "pięćsetki". Abarth 695 70° Anniversario to mały hot hatch wyposażony w spoiler, który ma zapewnić do 42 kg docisku.

Fiat 500 doczekał się już kilkudziesięciu wersji specjalnych, limitowanych edycji i serii. Nie inaczej zaczyna wyglądać sprawa z Abarthem 500, czyli hot-hatchem bazującym na małym Fiacie. Nowa, jubileuszowa odmiana Abartha 695 doczekała się premiery podczas Abarth Days 2019 - oficjalnego zlotu aut spod znaku skorpiona zorganizowanego w Mediolanie.

Przeczytaj także: Carlo Abarth byłby dumny. Wystawa historycznych modeli Abarth w Genewie - GALERIA

Nowość koncernu FCA została pokazana w tunelu aerodynamicznym nie bez powodu. Mały hot-hatch po raz pierwszy w historii został wyposażony w regulowany spoiler, który może zmieniać nachylenie w sporym zakresie od 0 do 60 stopni! W pozycji maksymalnego nachylenia (60°), przy prędkości 200 km/h, spojler zwiększa obciążenie aerodynamiczne nawet do 42 kg. 

Poza spoilerem i stylistycznymi zmianami, jubileuszowy 695 nie różni się za bardzo od topowego, będącego w regularnej ofercie Competizione. Oznacza to, że pod krótką maską znajduje się 1.4-litrowy, 180-konny silnik, a akustyczne wrażenia będą satysfakcjonujące dzięki układowi wydechowemu Record Monza. W standardzie montowane są również 17-calowe felgi aluminiowe SuperSport i czerwone zaciski Brembo.

We wnętrzu zasiądziemy w niemal wyścigowych, kubełkowych fotelach Sabelt, które na potrzeby tej wersji zostały pokryte specjalną, skórzaną tapicerką. W kwestii multimediów obyło się bez zmian - odpowiada za nie system Uconnect z dotykowym ekranem.

Najnowsze