Citroen Oli Concept

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Citroen Oli Concept

Przyszłość ogumienia

Komplet wystarczy na 500 tys. kilometrów. Goodyear pokazał opony przyszłości

2022-10-04 7:00

Te opony wystarczą na 500 tys. kilometrów. Po raz trzeci, na specjalne zamówienie Citroena, firma Goodyear stworzyła koncepcyjny model opony. Nie są to zwykłe "gumy", bowiem mieszanka wykorzystana w modelu Eagle GO, podobnie jak wiele części w prototypowym Citorenie Oli, pochodzi z recyklingu. Jeden komplet ma przejechać nawet 500 tys. kilometrów.

Branża oponiarska nie stoi w miejscu

Wraz z rozwijającą się motoryzacją i technologiami stosowanymi w nowych samochodach, lepsze z roku na rok muszą być również opony. Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie dzięki dobremu ogumieniu sportowe samochody osiągają najlepsze wyniki, a rodzinne SUV-y bezpiecznie dojeżdżają do celu z kompletem pasażerów. I choć byśmy jechali najbardziej zaawansowaną limuzyną świata, wyposażoną w najnowsze radary, lidary i kamery, ostatnie słowo zawsze należy do opon.

Goodyear zaprezentował ekologiczną oponę

Żyjemy w czasach, w których tematem przewodnim jest ekologia i elektryfikacja, co zmusza producentów opon do myślenia nad mieszankami, które starczą na dłużej i pozwolą dalej zajechać bezemisyjnym autom na jednym ładowaniu.

Najnowszym dziełem firmy Goodyear, opracowanym przy współpracy z Rubber Company, jest opona Eagle GO, która niemal w całości jest wykonana z materiałów odnawialnych, i co ciekawe, jej żywotność szacuje się nawet na 500 tys. kilometrów.

Te opony wystarczą na 500 tys. kilometrów

Opony Goodyear Eagle GO to trzeci koncepcyjny model opony zaprojektowany na specjalne zamówienie Citroena. Swój debiut zaliczyły podczas światowej premiery prototypowego Citroena Oli, elektrycznego crossovera, który przy wsparciu niewielkiego akumulatora (ok. 40 kWh), potrafi przejechać na jednym ładowaniu do 400 km.

Opony zostały wykonane z ekologicznej mieszanki, na którą składają się oleje słonecznikowe i żywice z drzewa sosnowego, kauczuku czy nawet krzemionki z popiołu z łusek ryżu. Ich największym atutem jest fakt, że w trakcie eksploatacji można dwukrotnie odnowić bieżnik (11 mm), co ma pozwolić na przejechanie na jednym komplecie do 500 tys. kilometrów.

"Architektura opon przeszła długą drogę dzięki zastosowaniu zrównoważonych materiałów i inteligentnych technologii. Z Citroënem łączy nas relacja, która stanowi doskonałe pole doświadczalne do opracowywania i testowania nowych technologii i technik.” - tłumaczy Laurent Colantonio, regionalny dyrektor Goodyear ds. technologii opon osobowych w regionie EMEA.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają