Nieoznakowany radiowóz BMW policyjnej grupy SPEED

i

Autor: Policja Nieoznakowany radiowóz BMW policyjnej grupy SPEED

Licznik cofnięty o ponad 46 tys. km! Dzięki nowym obowiązkom policjanci już ujawniają nieprawidłowości

2020-01-04 13:10

Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Są już pierwsze wpadki kierowców podczas kontroli.

W dniu 2 stycznia na drodze krajowej nr 7 w Myślenicach, patrol grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej samochód marki Peugeot Partner. Kierujący tego pojazdu przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h. Kierowca został ukarany mandatem karym za to wykroczenie.

Przeczytaj więcej: Kontrole stanu licznika już od 1 stycznia 2020! Co oznacza ta zmiana dla kierowców?

Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili aktualny stan drogomierza, który wynosił 152456 km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w roku 2018: 198900 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2018 roku, tłumaczył, że jest to pojazd firmowy.

Ze względu na brak aktualnych badań technicznych (powinny być wykonane w listopadzie 2019 roku) zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że według nowych przepisów cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 pozbawienia wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE