Nie żyje Bronisław Cieślak. To dzięki jego słynnej roli Polonez został "Borewiczem"

2021-05-02 10:59 xDrive
Bronisław Cieślak nie żyje. Gwiazdor 07 zgłoś się był też politykiem. Pełnił ważną funkcję w SLD
Autor: AKPA Bronisław Cieślak nie żyje. Ta smutna informacja obiegła dziś rano całą Polskę. Popularny niegdyś aktor zmarł w wieku 77 lat po długiej walce z chorobą. Chyba większość z nas będzie go kojarzyć z roli porucznika Borewicza w "07 zgłoś się"

Jego słynna rola sprawiła, że Polonezy zyskały przydomek, pod którym są znane do dziś. Zmarł Bronisław Cieślak - aktor, który wcielił się w rolę Sławomira Borewicza - porucznika z serialu "07 zgłoś się". Jakim autem jeździł serialowy funkcjonariusz milicji obywatelskiej?

Po długiej walce z chorobą, w wieku 77 lat zmarł Bronisław Cieślak. Aktor występował w wielu produkcjach, jednak jego najbardziej znaną rolą był Sławomir Borewicz - porucznik milicji obywatelskiej, który ścigał przestępców Polonezem z pierwszych lat produkcji. Samochód, który zagrał u boku aktora do dziś jest znany pod przydomkiem, który wziął się właśnie z telewizyjnej produkcji lat 70.

SprawdźAuta PRL. Poloneza chciał mieć każdy. Nazwę wybrano w plebiscycie. Poznaj tajemnice polskiej motoryzacji

Jaki to Polonez? Mianem Borewicza określa się Poloneza pierwszej generacji, jeszcze przed liftingami i modernizacjami. Polonezy "Borewicze", które z taśm zjeżdżały od 1978 roku miały początkowo albo silnik o pojemności 1300 cm3, dostępny w dwóch wersjach (65 i 61 KM), albo 1500 cm3 w trzech wersjach (70, 75 i 81 KM). Pierwsze egzemplarze były wyposażone w czterobiegową skrzynię biegów, pięciobiegową wprowadzono dopiero w 1982 roku.

Polonez Borewicz
Autor: Materiały prasowe Polonez "Borewicz"

Za koniec Poloneza "Borewicza" przyjmuje się modernizację polegającą na wprowadzeniu dodatkowej, bocznej szyby. Takie auta nazywało się "akwariami" i bez wątpienia ten przydomek nie jest tak popularny jak "Borewicz".

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 roku. Pracował jako dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W latach 70. zaczął zajmować się aktorstwem. Największą popularność przyniosła mu rola w serialu "07 zgłoś się", ale telewidzowie dobrze znają go również z roli Bronisława Malanowskiego w serialu "Malanowski i partnerzy" emitowanym od 2009 roku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze