Nieletni motocyklista był nietrzeźwy
Do zatrzymania młodego motocyklisty doszło w piątek (15 lipca) po godz. 12.00 w miejscowości Łosinno (woj. mazowieckie). Funkcjonariusze z grupy SPEED widząc młodego kierowcę poruszającego się jednośladem, postanowili zatrzymać go do rutynowej kontroli w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy. Mundurowi szybko dostrzegli, że z mężczyzna bardzo stresuje się całą sytuacją. Szybko się okazało, że powodem takiego zachowania jest fakt, że 17-latek z gminy Długosiadło nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych bazach, wyszło na jaw, że nie powinien poruszać się po publicznych drogach. Niestety, był to dopiero początek jego problemów.
Twierdził, że to przez czekoladki
Zaraz po stwierdzeniu, że nielegalnie porusza się na motocyklu, przyszła pora na przeprowadzenie badania trzeźwości. Alkomat wskazał, że 17-letni kierujący był nietrzeźwy. Zestresowany całą sytuacją młodzieniec tłumaczył, że czuje się dobrze, a wynik negatywny może być sprawką baryłek z alkoholem, które zjadł przed wyjściem. Niestety, to tłumaczenie nie przekonało mundurowych. Policjanci z grupy SPEED skierowali do sądu wniosek o ukaranie kierowcy.
Zgodnie z nowelizacją przepisów ruchu drogowego mężczyźnie grożą surowe konsekwencje prawne i finansowe. Przypominamy, że każdemu zatrzymanemu kierowcy bez uprawnień sąd obligatoryjnie orzeka zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo wymiar sprawiedliwości ma prawo nałożyć grzywnę sięgającą 30 tys. złotych. W przypadku kiedy kierowca zdecyduje się na jazdę w czasie obowiązywania sądowego zakazu wtedy odpowie za przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego za które grozi do 5 lat więzienia.