Ponad 1000 KM w rodzinnym SUV-ie? Na przykładzie Audi RS Q8 Niemcy pokazali, że można!

2020-06-05 10:40 Jan Guss-Gasiński

Czy 600 KM w SUV-ie to za mało? W żadnym wypadku, natomiast jeżeli znajdzie się ktoś, kto by chciał, żeby jego Audi RS Q8 generowało tyle mocy, co Bugatti Veyron 16.4, musi się udać do niemieckiego tunera Wheelsandmore. Jak się okazuje, już za niecałe 187 tys. złotych można podnieść moc sportowca z Ingolstadt do ponad 1000 KM!

Niemiecka firma Wheelsandmore zajmująca się modyfikowaniem sportowych samochodów, na przykładzie nowego Audi RS Q8 zaprezentowała, do czego jest zdolna. Tuner ma w swojej ofercie wiele poziomów podnoszenia mocy, jednak my skupimy się na tym ostatnim, zwanym także jako Stage 5.

Sprawdź: Mocy nigdy dość. Audi RS Q8 po kuracji ABT jest mocniejsze od Lamborghini Urus

Zanim jednak o tuningu, zerknijmy co napędza Audi RS Q8. Otóż pod maską nowego super SUV-a od Audi pracuje podwójnie-doładowane, 4-litrowe V8 o mocy 600 KM i 800 Nm momentu obrotowego. Całość łączy się z 7-biegową przekładnią automatyczną Tiptronic, która rozprowadza moc na wszystkie cztery koła. W efekcie rozpędzenie tego ponad 2-tonowego sportowca od 0 do 100 km/h w teorii powinno zająć 3,7 sekundy. Prędkość maksymalna zablokowana elektronicznie wynosi 250 km/h.

Audi RS Q8 od Wheelsandmore
Autor: Wheelsandmore Audi RS Q8 od Wheelsandmore

Jak widać, inżynierowie z Ingolstadt przyłożyli największych starań, żeby nowy sportowiec z rodziny RS na co dzień cieszył praktycznością, a od czasu do czasu dał kierowcy mocnego kopa adrenaliny.

Zobacz: Nowiutkie Audi RS Q8 utopione w mniej niż miesiąc po zakupie. Piekielnie mocny SUV wpadł do kanału

Jeszcze większy zastrzyk emocji opracowali tunerzy z firmy Wheelsandmore, których Stage 5 podnosi moc z 600 KM i 800 Nm do wartości, jaką kilkanaście lat temu mogło się pochwalić Bugatti Veyron 16.4. Oznacza to tyle, że silnik nowego Audi RS Q8 po modyfikacjach może generować aż 1010 KM i 1250 Nm momentu obrotowego. Wszystko było możliwe po wymianie układu wydechowego na trwalszy i wgraniu nowej mapy silnika. 

Audi RS Q8 od Wheelsandmore
Autor: Wheelsandmore Audi RS Q8 od Wheelsandmore

Czy warto? Ciężko powiedzieć, ponieważ poza samymi suchymi danymi producent nie powiedział ani słowa o osiągach. Jeżeli natomiast Porsche Cayenne i Lamborghini Urus nie trafiają w wasze gusta, gra z pewnością jest warta świeczki. Trzeba jednak przygotować się na spore wydatki. Samo auto jest dostępne w polskich salonach od 637 500 złotych. Do tego dodajemy ponad 187 000 i zamykamy się w kwocie prawie 825 000 zł.

Polub nas na Facebooku

Najnowsze