Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Kurs dla piratów drogowych

Przekroczysz limit punktów karnych? Wyślą Cię na obowiązkowe szkolenie. Jego cena zwala z nóg!

2022-10-12 9:26

Kilka dni obowiązkowych zajęć i wysoka cena - taka ma być cena odzyskania uprawnień, gdy przekroczymy limit punktów karnych. Kierowcy nie mają już możliwości zredukowania ich liczby szkoleniem reedukacyjnym, ale może ono przybrać nową, droższą i dłuższą formę.

Punkty karne. Obowiązkowe szkolenia dla kierowców

Szkolenia reedukacyjne, które pozwalały zredukować liczbę punktów karnych, to przeszłość. W myśl nowych zasad, które obowiązują od 17 września, zasady przyznawania punktów karnych zostały mocno zaostrzone, a o utratę prawa jazdy jest znacznie łatwiej. W takich okolicznościach, pieniędzy szukają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Wśród nowych pomysłów - obowiązkowe szkolenie dla tych, którzy stracą prawo jazdy za punkty karne. Przekroczenie ich liczby skutkowałoby koniecznością podejścia do egzaminu praktycznego i teoretycznego, ale oprócz tego, obowiązkowy miałby być również kurs organizowany przez WORD. Miałby on potrwać aż 28 godzin!

Kurs dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy

Kilkudniowe zajęcia w formie wykładów i warsztatów miałyby stać się obowiązkiem każdego kierowcy, który stracił prawo jazdy za drogowe wykroczenia. Zagadnienia kursu dotyczyć mają skutków wypadków drogowych oraz wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie na funkcje percepcyjne kierującego. Jak wynika z informacji, które krążą na razie poza oficjalnym obiegiem, cztery dni zajęć miałyby kosztować aż 2000 zł! To słona opłata dla tych, którzy chcieliby odzyskać uprawnienia do kierowania.

Zmiany w punktach karnych

Od 17 września obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Według obecnych przepisów, maksymalna liczba punktów karnych za pojedyncze wykroczenie zwiększyła się z 10 do 15, co sprawi, że w praktyce już dwa poważne wykroczenia spowodują utratę prawa jazdy. Ustawodawca wyszedł również z założenia, że rok to nie wyrok. Dlatego, w przepisach, które weszły w życie 17 września, znalazło się wydłużenie ważności punktów do dwóch lat, a punkty karne pozostają na naszym koncie przez 2 lata od opłacenia mandatu, a nie od popełnienia wykroczenia, tak jak ma to miejsce obecnie. Wszystko po to, by skłonić ukaranych kierowców do szybszego uiszczenia opłaty.

Sonda
Czy twoim zdaniem, nowe przepisy wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?