Samochód roku z sercem z Polski. Toyota uruchamia w Wałbrzychu produkcję napędów hybrydowych

Układ napędowy hybrydowej Toyoty Yaris będzie pochodził w całości z Polski. Rozbudowa fabryki w Wałbrzychu i uruchomienie nowej linii produkcyjnej zaopatrzy zakłady we Francji, a już niebawem także w Czechach. "Serce" wytwarzane na Dolnym Śląsku znajdzie się w Yarisie i w nadchodzącym Yarisie Cross.

Fabryki w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu od paru lat wytwarzają jednostki napędowe i podzespoły do hybrydowych modeli Toyoty. Dolnośląskie zakłady wkrótce dostarczą również nowe elementy, które trafią pod maskę Toyoty Yaris i Yaris Cross. 6 kwietnia, wałbrzyska fabryka zaczęła produkować elektryczne przekładnie hybrydowe do układu napędowego z silnikiem 1.5.

Sprawdź: Lockdown trwa w najlepsze, a Polacy kupują więcej aut. TOP10 najczęściej kupowanych nowych aut w marcu 2021

Inwestycje japońskiego producenta zaopatrują wiele fabryk. Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie, a pierwsze elektryczne przekładnie do hybryd z silnikiem 1.8 zaczęły zjeżdżać z linii produkcyjnych w 2018 roku. Najnowsza inwestycja sprawi, że hybrydowy układ napędowy w samochodzie roku będzie pochodził w całości z Polski.

Toyota - fabryka w Wałbrzychu
Autor: Toyota Toyota - fabryka w Wałbrzychu

Podzespoły trafią do europejskich fabryk

Nowe podzespoły będą trafiać do fabryki we Francji, gdzie powstaje Toyota Yaris. W sierpniu 2021 roku producent zamierza uruchomić produkcję auta również w czeskim zakładzie. Po całkowitym uruchomieniu obecnych projektów w 2022 roku w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA. W związku z inwestycją, zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo ponad 300 pracowników.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze