Studenci z Politechniki Rzeszowskiej zbudowali bolid i startują nim w zawodach

2015-10-30 12:22

PRz Racing Team - tak nazywa się wyścigowa ekipa młodych konstruktorów z Politechniki Rzeszowskiej. Przyszli inżynierowie samodzielnie zbudowali bolid i startują nim w najtrudniejszych na świecie zawodach inżynierskich dla studentów – Formula Student.

Rzeszowski team wyścigowy to grupa studentów kierunków technicznych, których połączyła wspólna pasja do motoryzacji oraz chęć stawienia czoła nowym wyzwaniom. Drużyna zbudowała wyścigowy bolid w oparciu o konstrukcję ramową z poszyciem z włókna szklanego. Ważący 346 kg pojazd jest napędzany motocyklowym silnikiem Honda CBR 600 RR, który z regulaminową 20 mm zwężką na dolocie, jeszcze przed implementacją turbosprężarki, rozwija 72 KM. Docelowo turbodoładowany bolid ma dysponować mocą 100-110 KM, co jest wystarczające na wąski i kręty tor, typowy dla zawodów Formula Student.

Zawody Formula Student

Formula Student to organizowane od kilkunastu lat zawody kierowane do studentów uczelni technicznych z całego świata. Na różnych torach wyścigowych studenci z najlepszych szkół wyższych prezentują zaprojektowane i skonstruowane przez siebie bolidy. Maszyny zostają poddane serii testów statycznych i dynamicznych, a inżynierowie największych firm technicznych oceniają innowacyjność, trwałość oraz funkcjonalność zaproponowanych rozwiązań.

Zobacz też: Studenci skonstruowali Malucha na CIEKŁY AZOT

Pod uwagę brane są także umiejętności prezentacji i tworzenia biznesplanu, przygotowanie projektu bolidu, jego kosztorysu oraz uzasadnienie zastosowanych technologii i rozwiązań. W lipcu studenci z Politechniki Rzeszowskiej startowali na zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, gdzie sędziowie docenili estetykę wykonania i dbałość o najmniejsze szczegóły. Podkreślono też wykorzystanie już w pierwszym sezonie pakietu aerodynamicznego, podczas gdy niewiele zespołów w ogóle decyduje się na takie rozwiązania.

Poza startami w cyklu zawodów Formula Student, członkowie PRz Racing Team biorą też udział w konkursach naukowych i technologicznych mając na koncie liczne osiągnięcia, m.in. zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji Creators Academy czy tytuł Studenckiego Projektu Roku 2015 w kategorii Nauka i Technika. Przyszłych inżynierów oraz ich projekt wspiera firma Castrol.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE