Studenci z Politechniki Rzeszowskiej zbudowali bolid i startują nim w zawodach

2015-10-30 12:22

PRz Racing Team - tak nazywa się wyścigowa ekipa młodych konstruktorów z Politechniki Rzeszowskiej. Przyszli inżynierowie samodzielnie zbudowali bolid i startują nim w najtrudniejszych na świecie zawodach inżynierskich dla studentów – Formula Student.

Rzeszowski team wyścigowy to grupa studentów kierunków technicznych, których połączyła wspólna pasja do motoryzacji oraz chęć stawienia czoła nowym wyzwaniom. Drużyna zbudowała wyścigowy bolid w oparciu o konstrukcję ramową z poszyciem z włókna szklanego. Ważący 346 kg pojazd jest napędzany motocyklowym silnikiem Honda CBR 600 RR, który z regulaminową 20 mm zwężką na dolocie, jeszcze przed implementacją turbosprężarki, rozwija 72 KM. Docelowo turbodoładowany bolid ma dysponować mocą 100-110 KM, co jest wystarczające na wąski i kręty tor, typowy dla zawodów Formula Student.

Zawody Formula Student

Formula Student to organizowane od kilkunastu lat zawody kierowane do studentów uczelni technicznych z całego świata. Na różnych torach wyścigowych studenci z najlepszych szkół wyższych prezentują zaprojektowane i skonstruowane przez siebie bolidy. Maszyny zostają poddane serii testów statycznych i dynamicznych, a inżynierowie największych firm technicznych oceniają innowacyjność, trwałość oraz funkcjonalność zaproponowanych rozwiązań.

Zobacz też: Studenci skonstruowali Malucha na CIEKŁY AZOT

Pod uwagę brane są także umiejętności prezentacji i tworzenia biznesplanu, przygotowanie projektu bolidu, jego kosztorysu oraz uzasadnienie zastosowanych technologii i rozwiązań. W lipcu studenci z Politechniki Rzeszowskiej startowali na zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, gdzie sędziowie docenili estetykę wykonania i dbałość o najmniejsze szczegóły. Podkreślono też wykorzystanie już w pierwszym sezonie pakietu aerodynamicznego, podczas gdy niewiele zespołów w ogóle decyduje się na takie rozwiązania.

Poza startami w cyklu zawodów Formula Student, członkowie PRz Racing Team biorą też udział w konkursach naukowych i technologicznych mając na koncie liczne osiągnięcia, m.in. zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji Creators Academy czy tytuł Studenckiego Projektu Roku 2015 w kategorii Nauka i Technika. Przyszłych inżynierów oraz ich projekt wspiera firma Castrol.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki