Volkswagen ID.5 to elektryczny SUV coupe. Ma też sportowego bliźniaka

2021-11-08 14:19

Producent z Wolfsburga powiększa elektryczną rodzinę modeli ID. Debiutuje Volkswagen ID.5, czyli jeszcze bardziej elegancki i przyciągający spojrzenia brat modelu ID.4. Nowy, w pełni elektryczny SUV coupe został stworzony dla tych, którzy wybierając praktyczne, podniesione nadwozie, nie chcą odmawiać sobie sportowych akcentów.

Pierwszy elektryczny SUV coupe z Wolfsburga ujrzał światło dzienne! Elegancka i dynamiczna stylistyka, dobre właściwości aerodynamiczne, zasięg pozwalający swobodnie poruszać się także na dalekie odległości – ID.5 i sportowy ID.5 GTX z dwoma silnikami i napędem na cztery koła to nowe topowe modele z rodziny ID. Nowy ID.5 z nadwoziem o długości 4599 mm (ID.5 GTX: 4582 mm), pojawi się na rynku w 2022 roku i będzie sprzedawany z akumulatorem o pojemności 77 kWh, w trzech wersjach różniących się mocą silników. W standardowym ID.5 elektryczny silnik będzie umieszczony z tyłu, z kolei w ID.5 GTX przy przedniej i tylnej osi znajdzie się po jednej jednostce napędowej, model ten będzie miał napęd na cztery koła.

Smukły jak nigdy

Wszystkie wersje silnikowe ID.5 są wyposażone w akumulator o dużej pojemności energii, a niskie współczynniki oporu powietrza, wynoszące 0,26 i 0,27 (ID.5 GTX) zwiększają wydajność i zasięg. Przyczynia się do tego również zintegrowany spojler w otwieranej wysoko, aerodynamicznie ukształtowanej pokrywie bagażnika. Auto posiada także elektrycznie sterowane listwy z przodu samochodu, które zapewniają chłodzenie powietrzem i otwierają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza.

Nadal wygodny i ciągle praktyczny

Mimo sylwetki przypominającej samochody coupé, pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach w ID.5 mają tylko o 12 mm mniejszą przestrzeń nad głowami niż w Volkswagenie ID.4. Duży rozstawo osi wynoszący 2766 mm pozwalał na zaprojektowanie kabiny tak przestronnej, jak w SUV-ach pozycjonowanych o klasę wyżej niż ID.5. Pojemność bagażnika wynosi 549 litrów.

Volkswagen ID.5
Autor: Volkswagen Volkswagen ID.5

W zgodzie z naturą

Nowy ID.5 i sportowa, najmocniejsza wersja ID.5 GTX z napędem na cztery koła realizowanym przez dwa silniki elektryczne, będą produkowane w zakładzie Volkswagena w Zwickau i dostarczane klientom jako modele neutralne pod względem emisji CO2. Jeśli użytkownik będzie je zasilał tylko tzw. zielonym prądem, już dzisiaj będą one mogły być użytkowane w sposób niemal zupełnie nieuciążliwy dla klimatu.

W postaci We Charge Volkswagen oferuje najszybciej rozwijający się system wygodnego i zrównoważonego ładowania akumulatorów. W Europie obejmuje on dzisiaj około 250.000 punktów ładowania „baterii”. Za pomocą seryjnego przewodu Mode 3, elektryczny SUV coupé Volkswagena może być zasilany prądem zmiennym (AC) o mocy do 11 kW. Na stacji szybkiego ładowania moc ta może wynieść do 135 kW (standard).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE