Zmiany w przepisach od 4 września. Znika naklejka kontrolna, ale pojawi się nowa

2022-06-17 11:14
Znika naklejka kontrolna. W jej miejscu pojawi się nowa
Autor: Jan Guss-Gasiński Znika naklejka kontrolna. W jej miejscu pojawi się nowa

Lada moment, bo 4 września, naklejki kontrolne (te z numerem rejestracyjnym pojazdu) odejdą na dobre! Gdy kierowcy już je odkleją, będą musieli nakleić nowe - wszystko po to, by móc wjechać do centrum miast. Co jeszcze się zmieni?

Znika naklejka kontrolna

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w sprawie warunków dystrybucji blankietów dowodów rejestracyjnych i pozwoleń czasowych, już od 4 września na podstawie "pakietu deregulacyjnego" w urzędach nie będą już wydawane naklejki kontrolne. Mowa o tej naklejce z numerem rejestracyjnym, którą należało nakleić od wewnątrz auta w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Podczas rejestracji pojazdu kierowcy płacili za nią 18,50 zł. Już niebawem zostaną one wydawane, a zainteresowani będą zwolnieni z niepotrzebnej opłaty. W miejscu naklejki kontrolnej pojawi się nowa, która będzie umożliwiać wjazd do centrum miast.

SPRAWDŹ - Nowa, obowiązkowa naklejka na szybę! Za jej brak zapłacisz 500 zł

Śmiertelny wypadek podczas wymijania ciągnika. 40-latka nie żyje.
Naklejka strefy czystego transportu
Autor: MI Naklejka strefy czystego transportu

Strefa czystego transportu - nowa naklejka

Nowa naklejka to zielony ośmiokąt. Na górze znajduje się informacja z rokiem produkcji pojazdu, a poniżej oznaczenie informujące, jakim paliwem jest napędzane auto. Benzynowe auta określa znak "P", te napędzane olejem napędowym znak "D", z kolei znakiem "M" określa się pojazdy napędzane mieszanką benzyny i oleju.

Auta jeżdżące na gaz płynny rozpoznamy po oznaczeniu "LPG", te na gaz ziemny "CNG", a napędzane wodorem po znaku "CNG". Samochody elektryczne natomiast otrzymają oznaczenie "EE". Wyrobienie takiej naklejki będzie kosztować znacznie mniej, bo jedyne 5 złotych. Jeśli bez tej nalepki wjedziemy do strefy czystego transportu, narazimy się na mandat w wysokości 500 zł.

Karta pojazdu nie będzie już potrzebna

Nowy "pakiet deregulacyjny" przewiduje także, że od 4 września 2022 roku w urzędach nie będą też wydawane karty pojazdu. Wszystko po to, by zarejestrowanie samochodu kosztowało mniej. Bez karty pojazdu (75 zł), naklejki kontrolnej (18,50 zł) i opłaty ewidencyjnej (1 zł) summa summarum rejestracja pojazdu będzie tańsza o blisko 95 złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE