Ochroń swoje auto przed złodziejami

i

Autor: Shutterstock

Ochroń swoje auto przed złodziejami

2017-12-14 1:00

Kradzież samochodu nawet najbardziej cierpliwego człowieka potrafi wyprowadzić z równowagi. To nie tylko strata finansowa, ale też związane z tym problemy oraz poczucie bycia wykorzystanym. Chcąc uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, warto zrobić wszystko, by zabezpieczyć swoje auto.

Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia auta przed kradzieżą. Jedne mają utrudnić zadanie złodziejom, inne pomóc w odnalezieniu przywłaszczonego pojazdu. – Rola zabezpieczeń antykradzieżowych jest ważna. Dzięki zabezpieczeniom możemy ograniczyć ryzyko kradzieży, ale niestety nie wykluczymy go całkowicie. Żadne, nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenie nie chroni w pełni pojazdu, ale utrudnia kradzież i spowalnia wysiłki złodzieja. W przypadku, gdy złodziej pokona zabezpieczenia i ukradnie pojazd ubezpieczenie AC daje nam pewność zrekompensowana poniesionej straty. Odszkodowanie możemy przeznaczyć na zakup innego pojazdu. Ubezpieczenie nie tylko wyrówna wartość utraconego pojazdu, ale także w przypadku jego uszkodzenia lub dewastacji dokonanej podczas próby kradzieży pokryje koszty naprawy i przywrócenia pojazdu do stanu technicznego z okresu przed próbą kradzieży – mówi Konrad Owsiński ekspert PZU.

SKUTECZNY AUTOALARM

To jeden z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych systemów zabezpieczeń samochodowych. Najlepiej wybrać alarm z immobiliserem montowany w ASO. W kilkanaście sekund p o wyłączeniu następuje automatyczne zablokowanie zapłonu, rozrusznika oraz systemu zasilania paliwem. Ponowne uruchomienie auta możliwe jest tylko wtedy, gdy zbliży się do czujnika immobilisera specjalny transponder. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na systemy z tzw. funkcją antyporwaniową. Po określonym czasie jazdy należy wcisnąć odpowiedni przełącznik ukryty w kabinie. Jeśli się tego nie zrobi, silnik gaśnie i włącza się alarm. Aby dać sobie radę z takimi zabezpieczeniami złodzieje muszą dobrze poznać specyfikę danej marki.

BLOKADA ANTYKRADZIEŻOWA

Kiedyś stosowało się zewnętrzne blokady drążka skrzyni biegów, natomiast obecnie wbudowuje się je wewnątrz – pod poszyciem tunelu środkowego. Stalowy trzpień blokuje położenie drążka zmiany biegów (najczęściej w pozycji biegu wstecznego), uniemożliwiając złodziejowi zmianę jego przełożenia. Blokadę włącza się i wyłącza kluczykiem. Można ją zastosować również w tradycyjnych automatach. Jest to zabezpieczenie trudne do złamania i uniemożliwia prowadzenie auta, jedna nie chroni go przed odholowaniem. Alternatywą jest system unieruchamiający kierownicę montowany na stałe pod kolumną kierowniczą. Przekręcenie klucza unieruchamia kierownicę w jednym położeniu.

PRECYZYJNE NAMIERZANIE

Innego rodzaju rozwiązaniem są lokalizatory. Nie ochronią samochodu przed kradzieżą, ale umożliwiają jego namierzenie dzięki modułom GPS i GSM. Wykrywają próby wciągnięcia samochodu na lawetę lub jego przemieszczenia, włączają alarm i powiadamiają o tym właściciela za pomocą sms-a. Potem można na bieżąco sprawdzić, gdzie pojazd się znajduje. Ułatwia to policji jego odnalezienie, o ile przestępca nie użyje zagłusza cza sygnału GPS. Można też zaopatrzyć się w urządzenie będące połączeniem GPS i nadajnika radiowego. Moduł umieszczany w pojeździe w trakcie codziennego użytkowania nie wysyła żadnych sygnałów. Dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży nadajniki są aktywowane i pozwalają organom ścigania namierzyć zgubę. Istotna zaletą tego rodzaju zabezpieczenia jest to, że sygnału radiowego nie można zagłuszyć.

NAJPEWNIEJSZE – UBEZPIECZENIE

Ochrona Autocasco pozwala nam odzyskać pieniądze, jakie wydaliśmy na kupno skradzionego samochodu, w przypadku, gdy nie udaje się go odnaleźć. Warto je wykupić szczególnie wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami stosunkowo nowego albo szczególnie kosztownego auta. To także niemal konieczność, jeśli kupiliśmy pojazd na kredyt, gdyż wówczas jego utrata narazi nas na ogromne straty finansowe.

 

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki