Link4 24.08

i

Autor: materiały

Straciłeś kluczyki lub dowód rejestracyjny? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych wydatków.

2022-08-23 13:37

Nikt nie chce narażać się na dodatkowe koszty – to jasne, ale w przypadku kluczyków do samochodu czy tablic rejestracyjnych auta, często nie zastanawiamy się nad ryzykiem ich utraty, aż do momentu, gdy nas to spotka. Podobnie bywa też z dowodem rejestracyjnym lub tablicami, które padają łupem chuliganów. Jak ustrzec się niechcianych wydatków związanych z utratą tych przedmiotów? Warto się od takich sytuacji ubezpieczyć.

KLUCZYKI

Warto mieć świadomość, że dorobienie kluczyka do auta nie należy do najprostszych i, co za tym idzie, do najtańszych usług. Koszty zależą tu od specyfiki immobilizera. Kluczyki z pilotem mogą bowiem posiadać immobiliser stałokodowy lub zmiennokodowy.

Wg danych serwisu kb.pl, zajmującego się kalkulowaniem cen usług, stałe kodowanie kluczyka stosowano mniej więcej do roku 1998. Dorobienie kluczyka z tego typu elektroniką pociąga za sobą wydatek minimum 110 zł. Z kolei kluczyk z immobiliserem zmiennokodowym to technologia nieco nowocześniejsza. Takie kodowanie wprowadzono w samochodach produkowanych po 1998 roku. Jeśli chodzi o koszt dorobienia, wiele zależy tu od marki i modelu auta, do którego kluczyk jest przeznaczony. W tym wypadku ceny sięgają nawet powyżej 200 zł. Są jednak i takie kluczyki, których dorobienie pociągnie za sobą znacznie większy wydatek.

TABLICE

Ceny wtórnika tablic rejestracyjnych to mniejszy wydatek – wyrobienie duplikatu standardowych rozmiarów tablicy rejestracyjnej kosztuje 53 zł, a dwa duplikaty to wydatek 93 zł.

DOWÓD REJESTRACYJNY

Chociaż od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, jadąc samochodem, wciąż jest to dokument w wielu sytuacjach niezbędny. Dowód rejestracyjny należy okazać podczas przeglądu technicznego, przy zakupie OC oraz gdy na zagranicznym wyjeździe skontrolują nas służby danego kraju. Kolejną sytuacją, w której musimy posiadać dowód rejestracyjny, jest sprzedaż samochodu – dokument przekazujemy wówczas nowemu właścicielowi.

Gdy zdamy sobie sprawę, że zgubiliśmy dowód rejestracyjny, zgłaszamy się do naszego wydziału komunikacji, gdzie wypełnimy wniosek o wydanie wtórnika. Natomiast w przypadku kradzieży tego dokumentu należy zawiadomić policję. Pozwoli nam to uniknąć przykrych konsekwencji wykorzystania przez złodzieja naszych danych osobowych.

Wyrobienie duplikatu dowodu rejestracyjnego to koszt 54 zł (plus opłata ewidencyjna wynosząca 50 gr). Na wydanie dokumentu wydział komunikacji ma 30 dni. Chcąc w tym okresie dalej użytkować auto, musimy jeszcze postarać się o wyrobienie pozwolenia czasowego, za co zapłacić należy 19 zł.

JAK UNIKNĄĆ NIEPOTRZEBNYCH WYDATKÓW?

Można zapobiec podobnym problemom, wybierając ubezpieczenie kluczyków. Kluczyki Plus to oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4 propozycja dodatkowej polisy do OC na wypadek kradzieży czy zgubienia dowodu rejestracyjnego, a także w razie kradzieży kluczyków bądź tablic rejestracyjnych. Opłata jest minimalna, a dzięki takiemu ubezpieczeniu wszystkie trzy tematy mamy pod kontrolą.

Ubezpieczenie kluczyków, tablic i dowodu rejestracyjnego kosztuje niewiele, stanowiąc dodatkową ochronę do OC i AC. Dzięki takiej polisie nie musisz ponosić wszystkich kosztów związanych z dorabianiem kluczy lub opłatami administracyjnymi za wydanie nowych tablic rejestracyjnych czy ich duplikatów. Wydatki do wysokości sumy ubezpieczenia zostaną opłacone przez LINK4 w ramach polisy Kluczyki Plus na podstawie rachunków lub faktur. Co ważne: wypłata środków nie wpływa na wysokość innych zniżek.

JAK ZAKUPIĆ POLISĘ?

By nabyć ubezpieczenie Kluczyki Plus, warto skorzystać z praktycznego kalkulatora na stronie link4.pl. Poznanie ceny składek zajmie Ci nie więcej niż 60 sekund. Kupując ubezpieczenie przez internet, możesz też otrzymać 7% zniżki. Ubezpieczenie Kluczyki Plus w LINK4 dostępne jest w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z Grupą PZU

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki