Ile pali Volkswagen Taigo? Sprawdziliśmy spalanie wyczekiwanego modelu

2022-04-25 16:53
Volkswagen Taigo Style 1.0 TSI 110 KM DSG
Autor: Maciej Lubczyński Volkswagen Taigo Style 1.0 TSI 110 KM DSG

Pierwszy crossover coupe marki Volkswagen wjeżdża do salonów. Nowy Volkswagen Taigo planuje podebrać klientów, którzy z zainteresowaniem zerkają w kierunku Renault Arkany i namieszać na rynku niewielkich, podwyższonych samochodów. Sprawdziliśmy, ile pali Taigo z silnikiem 1.0 TSI o mocy 110 KM i automatyczną skrzynią biegów DSG.

Volkswagen Taigo jest już dostępny w salonach. Nowy crossover w stylu coupe nie jest może najtańszy, ale pod względem ceny wciąż gra w lidze samochodów popularnych i daleko mu do aut klasy premium. Niemcy liczą, że chętni na auta takie jak Renault Arkana czy Toyota C-HR skierują swoje kroki do salonów Volkswagena. Czy właśnie na to czekali klienci? Odpowiedź przyjdzie z czasem, choć nie da się ukryć, że zainteresowanie Volkswagenem Taigo jest bardzo duże. W ramach testu mieliśmy okazję sprawdzić również, ile pali nowość z oferty niemieckiej marki.

Volkswagen Taigo Style 1.0 TSI 110 KM DSG
Autor: Maciej Lubczyński Volkswagen Taigo Style 1.0 TSI 110 KM DSG

Testowany przez nas Volkswagen ma pod maską silnik 1.0 TSI o mocy 110 KM, który został zestawiony z 7-stopniową, automatyczną skrzynią biegów DSG. To jedna z droższych konfiguracji, bowiem w ofercie mamy również jednostkę 1.0 TSI o mocy 95 KM, z 5-biegową, ręczną skrzynią, oraz silnik 110 KM z manualną, 6-biegową skrzynią. Wyżej od testowanego wariantu plasuje się już tylko 1.5 TSI ACT o mocy 150 KM z 7-stopniową skrzynią DSG. Najmocniejszy silnik to jedyna możliwość, by kupić Taigo z 4-cylindrowym silnikiem. Brak czwartego "gara" nam akurat nie przeszkadzał.

Choć moc 110 KM nie wydaje się być zbyt duża, Taigo z tą jednostką doskonale radzi sobie podczas miejskiej i pozamiejskiej jazdy. Dynamiki nie brakuje mu nawet w trasie, choć subiektywne wrażenia psuje ospała skrzynia biegów i spora turbodziura. Litrowy silnik rozpędza auto do setki w około 10 sekund (robi to nieco szybciej niż podają dane fabryczne) ale w mieście przeszkadza opóźniona reakcja na gaz.

Ile paliwa zużywa Volkswagen Taigo 1.0 TSI 110 KM?

Spalanie testowanego samochodu wynosi około 8 l/100 km w mieście. Nieco niższe wartości zobaczymy na ekranie komputera pokładowego podczas jazdy autostradą z maksymalną dopuszczalną prędkością (140 km/h). Czy to dobry rezultat? Spodziewaliśmy się nieco niższego spalania. W mieście, jeżdżąc bardzo ekonomicznie możemy zmniejszyć zużycie do około 6,5-7 l/100 km, lecz wymaga to bardzo uważnej jazdy i umiejętnego korzystania z trybu żeglowania, który zrzuca bieg na jałowy, gdy toczymy się siłą rozpędu. Najmniej, Taigo pali oczywiście podczas spokojnej jazdy pozamiejskiej. W takich warunkach da się osiągnąć spalanie tylko odrobinę przekraczające 5 l/100 km.

Volkswagen Taigo Style 1.0 TSI 110 KM DSG
Autor: Maciej Lubczyński Volkswagen Taigo Style 1.0 TSI 110 KM DSG

Spora różnica w spalaniu miejskim i pozamiejskim sugeruje, że słabym punktem, który winduje spalanie może być skrzynia DSG. Choć nie znamy spalania auta z manualną przekładnią, nie jest wykluczone, że zmieniając biegi samodzielnie można poprawić wynik z miejskiej jazdy.

Co oznaczają takie wyniki?

Taigo z silnikiem 1.0 TSI o mocy 110 KM i automatyczną przekładnią DSG nie jest mistrzem oszczędzania. Testowana wersja Style z tym układem napędowym to wydatek 111 390 zł. Być może warto dopłacić do silnika 1.5 TSI, który w tej samej odmianie kosztuje 120 390 zł. Taki samochód będzie palił tylko trochę więcej, lecz dynamika będzie w nim zauważalnie lepsza. Jednostka 1.0 TSI stosowana jest w bardzo wielu modelach i odwdzięcza się dobrymi parametrami w kwestii osiągów oraz kultury pracy. Wygląda jednak na to, że rynkowe nowości (z silnikami benzynowymi), które w mieście potrafią zadowolić się 6 l/100 km ostatnio nas rozpieszczają. W tym kontekście, Taigo mogłoby być nieco bardziej oszczędne.

Sonda
Czy ceny paliw są za wysokie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE