Nowe BMW serii 1 jest tylnonapędowe tylko podczas cofania. Ale przynajmniej robi to autonomicznie - WIDEO

2020-02-18 3:21 Maciej Lubczyński
asystent cofania w BMW serii 1
Autor: Jan Guss-Gasiński asystent cofania w BMW serii 1

Podejście do konstrukcji BMW serii 1 się zmieniło i domyślnie jest to przednionapędowy kompakt. Można powiedzieć, że ma napęd na tył już tylko gdy jedziemy do tyłu, a tak się składa, że na biegu wstecznym BMW pokazuje swoje interesujące zdolności. Nowa seria 1 z asystentem cofania potrafi jechać do tyłu po własnym śladzie i robi to zdumiewająco dobrze!

Pamiętam, że w swoim BMW E39 miałem fabryczne czujniki cofania. W aucie z roku 1996 to było coś! Działały doskonale, choć o przeszkodach dawały znać tylko pikaniem. W nowszych BMW pojawiła się wizualizacja przeszkód na ekranie, aż wreszcie zadebiutowały kamery cofania, które ewoluowały do systemu kamer 360 stopni. BMW zawsze dbało o to, by obraz był dobrej jakości, a dzięki temu samochodami cofało się łatwo i bezstresowo. W modelach najnowszych generacji pojawiła się kolejna innowacja ułatwiająca parkowanie i jazdę do tyłu - funkcja kryje się pod nazwą „asystent cofania”.

Przeczytaj PEŁNY TEST: Nowe BMW serii 1 jest świetne, ale przegrywa ze swoją przeszłością. BMW 120d xDrive - OPINIA, WIDEO

Wśród rozbudowanej gamy nowoczesnych systemów wsparcia kierowcy, ten jest szczególnie ciekawy i efektowny. Elektroniczny system przejmujący jazdę na biegu wstecznym pracuje precyzyjnie i sprawnie. Na czym dokładnie polega jego działanie? 

W dużym skrócie - samochód potrafi jechać do tyłu, po swoim śladzie. BMW zapamiętuje ruchy kierownicy z ostatnich 50 metrów i potrafi powtórzyć trasę co do centymetra. Kierowca musi tylko hamować w razie potrzeby i nie przekraczać określonej prędkości. Sprawdziliśmy działanie tego systemu w wyjątkowo ciasnym slalomie. Zobaczcie na zamieszczonym poniżej wideo, jak poradziło sobie kompaktowe BMW serii 1 (F40) w jeździe na wstecznym, bez ingerencji kierowcy w tor jazdy.

Zobacz galerię testowanego BMW 120d xDrive

Najnowsze