Z Mercedesem Klasy A pogadasz po polsku. WIDEO TEST kontroli głosowej i funkcji rozpoznawania mowy

2018-08-17 7:18
System kontroli głosowej w Mercedesie
Autor: Rafał Mądry

Pytasz czy w Szczekocinach będziesz potrzebować okularów przeciwsłonecznych, a auto prezentuje aktualną prognozę pogody. Gdy informujesz, że jesteś głodny, delikatny kobiecy głos proponuje najbliższe lokale gastronomiczne. A to tylko początek rozbudowanych możliwości komunikacji głosowej w jaką uzbrojono Mercedesa Klasy A. Sprawdziłem, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z trudnym językiem polskim i rozpoznawaniem naturalnej mowy.

Mercedes-Benz Klasy A nowej generacji to pod względem technologicznym jeden z najbardziej zaawansowanym samochodów segmentu kompaktowego. Elektroniczne wyświetlacze wpasowane w deskę rozdzielczą oraz zaawansowany interfejs samochodu, wprowadzają użytkownika w epokę cyfrową. Z autem można się komunikować za pomocą głosu, wydawać rozmaite polecenia, a także dowolnie konfigurować wygląd danych prezentowanych na ekranach.

System MBUX (Mercedes-Benz User Experience) korzysta z szybkich procesorów oraz wydajnej karty graficznej. Ekran główny reaguje na dotyk, a ustawienia i funkcje można wybierać też przy pomocy nie tylko kontrolnego panelu zainstalowanego w tunelu środkowym, ale i z poziomu gładzików wpasowanych w kierownicę.

To co imponuje najbardziej w tym samochodzie, to umiejętność rozpoznawania komend głosowych. Z frazami wypowiadanymi w języku polskim system radzi sobie nieźle, dzięki czemu samodzielne używanie kontrolerów i przycisków można ograniczyć do minimum. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu, aby wyłapać co można zdziałać z poziomu mowy, a czego zrobić się nie da. Co więcej, przy wypowiadaniu poleceń inicjowanych hasłem "Hej Mercedes" nie trzeba się wydzierać, a komunikaty niekoniecznie muszą być jasno i składnie formułowane. Klasa A to już nie tylko samochód, to inteligentne urządzenie mobilne, które uczy się zachowań i sposobu mowy właściciela, w celu dostosowania się do indywidualnych jego potrzeb. Co to oznacza? Rozpoznawanie potocznej mowy działa raz lepiej, raz gorzej, dlatego każdy użytkownik musi się z autem zwyczajnie "dotrzeć". Po prostu im dłużej korzysta się z funkcji głosowej, tym auto lepiej rozumie co się do niego mówi.

WIDEO TEST - tak Mercedes reaguje na komendy głosowe

Śledźcie nasz profil na facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE