Bat na niezdyscyplinowanych? Urzędy Pracy WZYWAJĄ PRZEDSIĘBIORCÓW do składania oświadczeń o niezłamaniu obostrzeń!

i

Autor: Pixabay/ Free-Photos Bat na niezdyscyplinowanych? Urzędy Pracy WZYWAJĄ PRZEDSIĘBIORCÓW do składania oświadczeń o niezłamaniu obostrzeń!

Bełchatów: Bat na niezdyscyplinowanych? Urząd Pracy WZYWA PRZEDSIĘBIORCÓW do składania oświadczeń!

2021-01-15 12:55

Od kilku dni w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o kolejnych przedsiębiorcach, którzy nie tylko popierają, ale i dołączają do strajku przedsiębiorców w ramach przedsięwzięcia #otwieraMy. Ponowne otwarcie drzwi dla swoich klientów zapowiadają restauracje, kluby, siłownie czy pensjonaty w całej Polsce. Lista miejsc, które mimo lockdownu chcą się w najbliższych dniach uruchomić, rośnie bardzo szybko. Tymczasem powiatowe urzędy pracy wzywają przedsiębiorców, którzy ubiegali się między innymi o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej, do składania oświadczeń o niezłamaniu obostrzeń związanych ze stanem epidemicznym. Jak informuje bełchatowski Powiatowy Urząd Pracy, obowiązek ten wynika wprost z zapisów ustawy antycovidowej.

29 listopada weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, to tzw. Tarcza Antykryzysowa 6.0. Znajduje się w niej m.in. przepis, że naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie takiej pomocy zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że nie naruszył żadnych ograniczeń, nakazów czy zakazów.

CZYTAJ: Seniorzy ruszyli na zapisy! Co dzieje się w przychodniach? Czy są kolejki? [AUDIO]

W związku z tym bełchatowski Powiatowy Urząd Pracy wzywa przedsiębiorców, którzy ubiegali się o udzielenie pomocy publicznej w ramach pomocy publicznej do złożenia stosownej deklaracji.

Jak informują urzędnicy, wspomniana pomoc publiczna rozumiana jest tutaj bardzo szeroko. Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy skorzystali zarówno z programów krajowych np. subwencji z tarczy antykryzysowej, dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego, bezzwrotnej pożyczki w wysokości 5 tys. zł, ale także z dotacji unijnych.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Czy w elektrowni Bełchatów powstanie spalarnia śmieci? PGE ogłosiło przetarg na instalację!

- Deklaracja składana jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Jeśli się okaże, że było ono prawdziwe, to beneficjent będzie musiał zwrócić kwotę stanowiącą równowartość udzielonej pomocy wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Decyzję o obowiązku zwrotu pieniędzy będzie wydawał podmiot udzielający pomocy. Zgodnie z zapisami ustawy, wydawana ona będzie w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym i nie wymaga ona wyroku sadowego – informują urzędnicy.

Takie oświadczenie, można składać osobiście, ale także za pośrednictwem poczty lub platformy e-PUAP (ePUAP - Strefa klienta).

Szczegóły wraz z drukiem oświadczenia można pobrać na stronie Powiatowego Urzędu Pracy.

POLECAMY: Bełchatów: Utknął na dworcu bez pieniędzy i jedzenia! W dramatycznej chwili pomogli mu BEZDOMNI!

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Ludzie wolą umierać na COVID niż z głodu
Sonda
Czy Tarcza Antykryzysowa spełnia swoje zadanie i pomaga przedsiębiorcom?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki